PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Do Evropské unie sice vyšleme dle vicepremiéra Mareše "jen" cca 2000 úředníků, nezapočítává ovšem do tohoto čísla sekundární nárůst: tito úředníci totiž vyprodukují množství projektů, předpisů, vyhlášek, hlášení a formulářů (to je přírodní zákon), které zaměstnají počet úředníků, zdaleka převyšující původní číslo.
Jeden příklad za všechny: zrovna teď projednává česká vláda plán na zřízení Rady lidských zdrojů - už ten název má svoji vypovídací hodnotu -(určitě ne bez rozpočtu, kanceláří, sekretářek, aut a mobilů), která se má náborem a výchovou evrospkých úředníků zabývat.
Společnost Diag Human, které stát zaplatil 326 milionů "za poškození jména" a která se se státem soudí o miliardy, odstupuje od smluvní mlčenlivosti a hodlá promluvit o pozadí svých obchodů a smlouvě s ministerstvem zdravotnictví. Nemá též nic proti tomu, aby promluvilo ministerstvo zdravotnictví.
Teď jde jen o to, abychom se dozvěděli pravdu.
Moje věta z textu, publikovaného minulý týden v Lidovkách "Svobodná matka se dvěma dětmi ve mně ovšem pranic nevzbuzuje sympatie a sociální cítění: jde totiž o osobu, která se vědomě a dobrovolně rozhodla ukojit svoji soukromou potřebu či tužbu, v ohromné většině případů sociálně zcela nezajištěna, tedy velmi nezodpovědně, navíc za cizí peníze. Pořídila si dvě děti a natahuje ruku ke spoluobčanům s gestem "přece se o nás musíte postarat, je to vaše povinnost ", případně se slovy "mám nárok", vybudila očekávané vášně a reakce.
Všechny reakce se nesou ve dvou tóninách. První zní argumentem, že daleko víc za takovou situaci může muž, se kterým má žena děti, druhá samaritánstvím - člověk má pomáhat a neptat se na vinu potřebného.
Stojím si však za svým.
Výběr partnera, zvláště otce dětí, je velmi zodpovědná věc a nevidím důvod, proč bych měl být solidární s nezodpovědnými jedinci (ať už jsou to svobodné matky nebo tupci, vkládající celoživotní úspory do kampeliček, nabízejících 35% úrok ročně). Také jsem přesvědčen a moje celoživotní zkušenost to potvrzuje, že štědré sociální dávky přímo "vyrábějí" další sociální případy.Jinak řečeno: čím více sociálních dávek, tím více svobodných matek. Vsaďte se.
Zítra opět vyjdou v Lidovkách další glosy, tentokrát na téma vzdělanosti ministrů Škromacha a Grosse, vedlejších účincích připravované nedomrlé reformy veřejných financí, žádosti Třineckých železáren o dvě stovky z našich kapes a možném vzniku Čtvrté internacionály.
A Oscar Wilde:
Angličané jsou přesvědčeni, že šeková knížka vyřeší každý problém v životě.
Žena je dokonale spokojena, když vypadá o deset let mladší než její dcera.
Dobří spisovatelé jsou ještě vzácnější než dobří synové.