ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Na své sobotní ideové konferenci ODS velmi správně vypíchla hlavní problém nadcházejícího referenda o vstupu do EU - hlasovat máme o vstupu do EU, která ovšem v okamžiku našeho vstupu bude už zcela jiná, přičemž dnes vůbec není jasné jaká.
Vše totiž závisí na znění evropské Ústavní smlouvy.
Z tohoto důvodu pokládám požadavek ODS, aby se po přijetí této Ústavní smlouvy konalo v Česku další referendum, tentokrát už se zcela logickou otázkou, zda chceme vstoupit do takto nově definované Evropské unie, za rozumný a samozřejmý.
Jinak totiž půjde o často užívaný primitivní podraz: reklama Vám nabídne zboží, vy jej na základě nabídky objednáte - a po jeho zaplacení Vám bude doručeno něco zcela jiného, nebo zboží se zcela jinými parametry.
Moje teorie, že všichni socialističtí politikové a hlavně ministři by se měli "prohnat" velkými soukormými firmami, aby z nich socialismus vyšel přirozenou cestou, se opět potvrdila, tentokrát při rozhovoru exministra financí Mertlíka ve včerejším Právu.
Zde důkaz: "Rozpočet na rok 2002 byl zcela v duchu volebního záměru politickou motivací si koupit voliče. Vláda bezdůvodně zvýšila deficit. Tím nastavila parametry i pro současné období, které nebude tak snadné změnit. Vláda prostě udělala ekonomicky neodůvodnitelný rozpočet na rok 2002, jehož důsledky nyní neseme také my."
Škoda jen, přeškoda, že v sobě exministr Mertlík nenašel dostatek odvahy či cti, aby tato slova říkal nahlas právě v kritizovaném předvolebním období, mohl tak přispět k jinému, mnohem kvalitnějšímu volebnímu výsledku.
Vhození Vladimíra Železného do obětního ohně rozhodně vládní a zpozavládní bohy neuspokojí, a tak lze očekávat, že další obětiny budou následovat.
Vsadil bych si na Janu Bobošíkovou a po ní na šéfa zpravodajství.
Přesto bych rád vzkázal majitelům Novy, že tím snahu o ovládnutí této televize prostřednictvím nástroje, který je po ruce, totiž hrozby odebrání licence, nezastaví. Ve hře je totiž příliš mnoho peněz a ještě více moci - a právě o to Vašim protihráčům jde.
Některé kruhy jsou docela zajímavé čtverce. Viz následující:
Jedna strana: Firma EMC v letech 1997 a 1998 půjčila ČSSD 20 milionů korun, stát pak v roce 1999 od této firmy odkoupil za 616 milionů našich peněz budovu, v níž sídlí Národní bezpečnostní služba.
Druhá strana: Česká správa letišť se momentálně soudí s firmou EMC, která měla na ruzyňském letišti postavit hotel.
Třetí strana: Bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu má nastoupit jako generální ředitel právě firmy EMC.
Čtvrtá strana: dokreslete si sami.
Představte si, že v pondělí podáte berňáku daňové přiznání, ve kterém uvedete, že jste vydělali 200.000.- korun, odpoledne však svůj výdělek "upřesníte" na 110 - 120.000.- a večer jim zavoláte, že Váš výdělek je jen 80.000.-.
Daňová kontrola Vás určitě nemine, neboť berňák dojde ke zcela správnému a logickému přesvědčení, že manipulujete ve svůj prospěch se zcela fiktivními čísly.
Vládní koalice dnes činí totéž: ministr financí Sobotka prohlásí, že navrhovaná reforma financí přinese úsporu 80 milionů, premiér Špidla, známý to ekonom, sumu odhadne na 116 miliard a mluvčí ministerstva financí, kterému šéfuje svrchu zmíněný Sobotka, pak trumfuje se sumou 200 miliard.
Mám také svůj tip: suma úspor bude přesně taková, aby uchlácholila svědomí vládních uniuonistů a ti tak mohli s kuenhlovským pomlaskáváním, jak jsou dobří a zodpovědní, reformu, socialisty ještě okleštěnou, ve sněmovně schválit.
Vicepremiér a ministr spravedlnosti Rychetský je také jedním z těch socialistů, kterým se vrací paměť zatraceně později než by bylo záhodno.
Viz jeho slova k Zemanově akci "Čisté ruce", která socialistům vyhrála volby: "Já jsem Zemanovi říkal, že je nerealizovatelná, protože vyžaduje potrestat korupci ve státním aparátě. Tyto lidi nelze usvědčit jinak než prostřednictvím toho, kdo jim úplatek dal,. Pokud i on bude trestně odpovědný, je to beznadějné". Škoda jen, přeškoda, že tato slova neřekl voličům ČSSD poctivě již před volbami a klidně sledoval, kterak Zeman kecá a kecá...a nechal se zásluhou těchto "nerealizovatelných akcí" vynést ke korytům.