ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Pokud bylo něco stoprocentně předvídatelné, pak odvolání Vladimíra Železného z funkce ředitele Novy. A stejně předvídatelné bylo i zdůvodnění tohoto odvolání, kterým je "zastavení snah o poškozování a ovlivňování Novy", vždyť Železný dobře sloužil jako klacek u cesty každému, kdo měl zájem do Novy si praštit.
Též načasování je jasné: při pohledu na volbu nových členů televizní rady mají majitelé Novy nejvyšší čas, pokud nechtějí přijít o licenci, začít lézt novým televizním mocipánům alespoň trochu do zadku.
"Bez nátlakových akcí nebudeme mít životní úroveň jako na západě", tvrdí odborový předák Milan Štěch.
Možná. S nátlakovými akcemi za zachování zbytků socialismu však s jistotou ne.
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - viz ptáček Špidla, před volbami v roce 1996 zpívající hit se slovy "Chceme vrátit věkovou hranici pro odchod do důchodu na původní hranici 60 let pro muže a 58 let pro ženy", aby v roce 2002 přeladil na "Zvýšená výkonnost ekonomiky je schopna poskytnout dobrou a spolehlivou základnu pro nové sociální programy, například 50.000.- korun na každé dítě."
Špidla ovšem i dnes omílá svoji veselou: Volební sliby plníme, volební sliby plníme, volební sliby plníme...
Pokud by někdo tvrdil, že za dnešní ekonomickou situaci může (jako ostatně za všechno) Václav Klaus, dal bych mu částečně za pravdu.
Byl to totiž právě on, který se stal pro Miloše Zemana symbolem, osobním protivníkem, kterého musí za každou cenu porazit a zdeptat, aby si tak uchlácholil svoje pokřivené ego.
A tak Miloš Zeman začal mluvit o spálené zemi a vyvedení Česka z krize a po příchodu do vlády začal "povzbuzovat" ekonomiku zvýšeným vydáváním (dosud nevydělaných) peněz a jako dealer s drogami distribuoval a distribuoval sociální dávky a vyráběl stále více a více "závisláků", kterým se dnes nedostává nezbytně stále vyšších a vyšších dávek.
A to byl ještě brzděn, jak to jen šlo, opoziční smlouvou, i když mnozí tento ověřitelný fakt popírají, zvláště ti, co v parlamentu tak často hlasovali se Zemanem proti Klausovi.
Na závěr pak jmenoval svým nástupcem Vladimíra Iljiče Špidlu, vzhledem ke své supralevicové mentální výbavě zcela neschopného zděděný trend zvrátit.
S krátkým odstupem času lze ovšem snadno vidět, že Miloš Zeman Klause neporazil a nezdeptal, ovšem cena, kterou za tento "Sein Kampf" zaplatíme, je mimořádná.
Myslím, že bychom ho neměli nechat v klidu objímat stromy na Vysočině.
Když ovšem předchozí úvahu domyslím do konce, "vina" Václava Klause začala mnohem dřív - to když svými osobními rysy a postoji vybudil svatouškovského Luxe a druhotně Luxem nahecované mocichtivé spolustraníky natolik, že se rozhodli podrazit mu nohy, aniž by ovšem domysleli, že vzniklé vládní vakuum nenahradí po krátké úřednické vládě oni, ale všehoschopný Miloš.
Kdyby byl Klaus přistoupil na opakovaně Luxem nabízený "předválečný" politický styl - po volbách si vždycky rozdělit ministerské pašalíky a pak se až do dalších voleb pranic nestarat, kam tečou resortní peníze ( vždy samozřejmě směrem k stranickým soukmenovcům) - mohla lidovecká vláda s Klausem v čele trvat nejméně dvacetiletí.
Hlídací psi demokracie, co takhle po převedení většiny škol na kraje a obce zjistit, o kolik poklesl (či paradoxně) narostl stav úředníků na Ministerstvu školství a pokud dramaticky nepoklesl, trvale se ptát paní ministryně, zda je to její příspěvek k rozpočtovým úsporám?
Á conto současného přebujení vyděračů: S vyděrači se nevyjednává!