ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Odboráři vyhrožují ukončením sociálního smíru, neboť se jim nelíbí koaliční dohody o důchodové a daňové reformě. Nechtějí však protestovat proti tomu, že navrhované reformy jsou polovičaté, nedomrlé, bezzubé a v podstatě nic neřešící.
Moc rád bych proto znal racionální, ekonomicky spočitatelný a proveditelný návrh odborářského řešení - jak financovat trvalé stárnutí populace a jak se zbavit současného žití na dluh.
Aby bylo ihned vidět, zda mají o řešení těchto problémů skutečný zájem, nebo si jen říkají "však on to někdo zaplatí" a "po nás potopa".
Zcela věřím slovům předsedy poslanecké sněmovny Zaorálka, že chuť současných vládních partnerů vždy se dohodnout je značná.
Neboť při nedohodě a předčasných volbách by s pravděpodobností hraničící s jistotou všechny tři vládní strany ztratily pěkných pár koryt.
Podle mnohých by státní zaměstnanci, nositelé nejvyšších státních tajemství, měli dostat po odchodu ze svých funkcí nějaké lukrativní křeslo, aby se státními tajemstvími nekupčili.
Jednak se domnívám, že charakter, který by kupčil se státními tajemstvími, by s nimi kupčil bez ohledu na nabídnutý výměnek,dále se domnívám, že většina "státních tajemství", zvláště v Česku, může být bez jakékoliv škody pro stát odtajněna či vyzrazena ( poškodit by spíš mohla konkrétní vládce) a last but not least, jakékoliv tajemství je bezcenné, ví-li ho každý.
Summa summarum: nevidím jediný důvod, proč uplácet lukrativními místy bývalé Sorgy a Brettschneidery.
"Škoda", že sociálním demokratům při koaličních jednáních neprošel návrh na přiznání veškerého majetku, včetně šperků, obrazů, starožitností, známek a pod.
Vzpomínám si totiž na rozhovor, který jsem měl ve Federálním shromáždění před více než deseti lety s hlavním heroldem majetkových přiznání Rychetským, v němž jsem vyjádřil škodolibé radostné očekávání letitých sporů dvou a více znalců, zda známka za statisíce je padělkem či originálem, o obrazech nemluvě. Nebo zda přiznávaná stará skříň je bezcenné palivové dřevo nebo výrobek bratří Coehnů z Belgie za více než milion. Také s drahými kameny ve špercích by byla legrace - viz banky plné bezcenných kamínků za miliardy.
A o tuto srandu máme býti ochuzeni?