ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Člověk si (naivně) představuje, že soudce, a zvláště soudce ústavní, není typem vyčuraného advokáta, honěného v zákrutech paragrafů a schopného vykřesat z nich vždy a všude profit, ale typem spravedlivého mudrce, který sice ví, že právo a spravedlnost jsou dvě odlišné věci, ale trvale se snaží, aby rozdíl mezi nimi byl co nejmenší.
Z tohoto hlediska se mi prezidentem Klausem navrhovaný nový ústavní soudce Miloslav Výborný spravedlivým mudrcem rozhodně nejeví.
To by se totiž nedal vylosovat jako jeden z nájemníků bytů pro poslance v Nerudovce, prokázal tak totiž neuvěřitelnou schopnost tolerance nespravedlnosti a lumpárny.
Zajímavé věci začínají vylézat na světlo: před volbami v roce 1998 měli financování volební kampaně ČSSD na starosti dnes souzení
Snopková a Svoboda. Matce Snopkové, tehdy osmdesátičtyřleté důchodkyni, se na kontě točily desítky milionů korun, o nichž tato paní říkala vnukovi, že pocházejí od jejího bohatého přítele.
Co myslíte, přizná dnes premiér Špidla, tehdy ne nedůležitý funkcionář ČSSD, že byl tehdy zvolen také zásluhou kampaně, financované ze zřetelně podivných peněz? Bude mluvit o své tehdejší politické odpovědnosti, kterou se ČSSD tak vehementně oháněla v obdobném případě ODS?
Jsem si jist, že to přejde s obvyklým frankensteinským výrazem ve tváři, doplněným nějakým bezobsažným blábolem. Vsaďte se.
"Lidovce vystrašil pád na hranici volitelnosti" hlásá titulek v dnešním Právu a různí lidovci pak v článku říkají, že bude nutno se podívat, proč to tak je.
Myslím, že kvůli tomu nemusejí ani svolávat konferenci, sjezd či schůzi, ani vytvářet zvláštní analytickou komisi, neboť příčina je zcela nasnadě: stačí vyslechnout si či podívat se na jakékoliv veřejné vystoupení Cyrila Svobody.
Slovensko má zajímavou aféru: píseň Európa, vyzývající Slováky k co největší účasti v květnovém referendu, je starý maďarský hit z 80. let, navíc použitý v rozporu s autorskými právy.
Možná bychom mohli v Česku použít (v tomto případě legálně) starý hit Deutschland, Deutshland ueber alles s českým reklamním textem na naše referendum o vstupu do EU, bylo by to prognosticky velmi hodnotné.