PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Heslo poslední fázi kampaně před referendem o vstupu Česka do EU (placené i z daní zapřisáhlých odpůrců vstupu) zní: "Vítejte ve společenství".
Myslím, že je to heslo z hlediska zapřisáhlých zastánců vstupu správné. Vůbec totiž neříká, v jakém společenství jsme to vítáni. Leckteří z nás se proto budou divit až dodatečně.
Nepřekvapuje mne, že premiér Špidla ztratil za půl roku důvěru velké většiny občanů - ze 75 % na procent 31. Děsně mne však překvapovalo a překvapuje, že tomuto nebezpečnému fanatikovi vůbec někdo věřil a věří, ač mnohé příklady z historie dávné i nedávné by můj údiv nad schopností lidí nevidět, neslyšet měly vylučovat.
Zamyslete se, prosím Vás, velice důkladně nad větou Karla Steigerwalda v dnešní MF Dnes: "Úplatek není měřítkem mravní prohnilosti obyvatelstva a úředníků, nýbrž přirozenou lidskou reakcí na stav veřejné i státní správy."
A pak se zamyslete nad tím, zda nezneužívají hesel o boji proti korupci právě ty strany a ti politikové, kteří za neblahý stav veřejné a státní správy mohou nejvíce.
"Jsme pravicová strana a naše místo není v socialistické vládě," říká dnes předseda DEU a místopředseda US - DEU Ratibor Majzlík a dodává: "Pokud v ní jsme, musí to mít smysl, který prospěje České republice. V této chvíli začíná naše role pomalu končit."
Čím doposud US - DEU prospívala Česku netuším. Čím prospívala Špidlově bolševizaci státu vím: svými hlasy ve sněmovně a senátu. Čím prospívala některým svým členům vím také: ministerskými i jinými posty.
Náhlé prohlédnutí má ovšem na svědomí nikoliv svědomí Majzlíka či ostatních, ale 2.3 % podpora veřejnosti, tedy praktická nevolitelnost.
Před US - DEU teď stojí nelehký úkol: přesvědčit Mlynáře a spol., aby odešli z vlády a pak přesvědčit veřejnost, že se Špidlovou vládou neměli nikdy nic společného. Ačkoliv - Mlynář, jak ho znám, možná zůstane ve vládě jako "nezávislý", nikdy nic nemající s Unií svobody společného.