ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Odchod bývalého ministra financí za ČSSD Jiřího Rusnoka z poslanecké sněmovny okomentoval místopředseda vlády Rychetský slovy: "pan Rusnok jako vcelku renomovaný odborník a bývalý ministr financí má jistě nabídky ze soukromého sektoru, které mnohonásobně převyšují žold poslance".
To je určitě pravda, ovšem jen poloviční.
Druhou půlkou pravdy bude, že Jiří Rusnok jako ekonomický odborník prostě nechce být spolupachatelem při plížívém zavádění socialismu se špidlovskou tváří v Česku, neboť dohlédá následky. Pranic se mu proto nedivím.
Lokální komunistická vláda v Karviné jde příkladem: vyhláškou nařizuje, že všichni občané musí pod hrozbou nemalé pokuty odplevelit svoje zahrádky, neboť se z nich jednak šíří plevel do sousedství, jednak přibývá alergií.
Poručíme větru, dešti, proč ne lidem? Ale proč tak nedůsledně?
Mnohem nebezpečnější pro zdraví lidí jsou přece nezodpovědní jedinci, kteří jezdí s rýmou či dokonce s chřipkou městskou dopravou, chodí po ulicích a vesele roznášejí viry a bakterie. Ihned zakázat! Pokutovat! Obnovit domovní a uliční důvěrníky, kteří budou chodit na radnici udávat neposlušné! Ještě se nepodvolí? Pozemky vyvlastnit, majitele zavřít a sem tam někoho pro výstrahu popravit.
Připadá vám to absurdní? Pak jste nezažili padesátá léta.
Po vstupu do Evropské unie se nezvýší jen ceny, ale i platy, i když ne závratným způsobem, tvrdí studie, kterou si nechala vypracovat vláda. A tak prý bychom měli brát v roce 2008 čistou mzdu 20.000.- Kč měsíčně. Pominu-li trvalé kouzlo statistických průměrů (strčím-li jednu nohu do trouby a druhou do mrazáku, nacházím se v optimální teplotě), zajímavějím údajem by bylo, co si za tento průměr budeme moci v roce 2008, oproti dnešku, pořídit. To jsem se ovšem nedozvěděl.
V pondělí se má uskutečnit česko - polská schůzka na téma migranti z Čečenska, kterých při "táhnutím za lepším" přibývá a kteří se z Polska, kde jich dostane politický asyl jen pranepatrná část, začínají stahovat k nám.
Jednomu však nerozumím: proč lidé, kteří nemají platná víza pro vstup do Česka jsou k nám vůbec vpouštěni.
Premiér Špidla dnes nepůjde na schůzku koaličních stran o ekonomických reformách, neboť půjde do Kotle. Nejlepším řešením stávajících ekonomických problémů by ovšem bylo, kdyby šel do p.....