ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Někteří Iráčané se pranic neliší od některých Čechů - také si ihned po pádu letitého totalitního režimu stěžují, že se ještě nemají lépe a pečení holubi do hub nelítají a nelítají, přičemž nejsou schopni udělat si alespoň elementární pořádek kolem svého obydlí.
Dá se předpokládat, že tak jako někteří Češi vydrží i tito Iráčané (s nastavenou dlaní a tedy neschopni použít ruce na práci) stěžovat si léta a léta.
Veliký nešvar zavládl v tomto státě: utrácení veřejných peněz, které by mělo být kontrolovatelné do posledního haléře a tedy zcela veřejné, a to nejen účetně, ale hlavně věcně, se čím dál tím častěji pod různými záminkami stává neveřejné, ba přímo utajené až tajné.
Viz poslední případ: každá čtyřčlenná rodina vyplázla více než stovku, aby mohlo vzniknout 47 luxusních bytů pro pány poslance v Nerudovce, kdo z poslanců však má o tyto již zařízené byty zájem (včetně těch, kteří solidně bydlí) se však jaksi nedozvídáme a nedozvídáme.
Myslím, že je nejvyšší čas, abychom všichni zatlačili na své zákonodárce, aby urychleně přijali zákon, který veškeré užití veřejných prostředků dokonale ztransparentní. A pokud nebudou chtít, tak je příště nevolme.
Moc mne pobavil sociálně demokratický poslanec Kraus, když na adresu bývalého ministra financí Rusnoka, který zvažuje opuštění poslanecké sněmovny, neboť častěji a častěji nesouhlasí s vládní politikou své strany, naštvaně prohlásil. "Netají se svými vlastními názory!"
Připomněl mi totiž moje léta v politice - také jsem si za tuto "nepolitickou" vlastnost užil své.
Dlouho očekávané je konečně tady: Robert Dengler v Právu připomíná, že jsem byl v době, kdy ministr Stráský podepsal tzv. rozhodčí doložku s firmou Diag Human, které teď stát musí platit stovky milionů, tajemníkem ministra zdravotnictví a říká to způsobem, který mezi řádky naznačuje, že bych v tom mohl mít prsty.
Ubezpečuji pana Denglera i ostatní, že jsem měl v té době na ministerstvu jeden jediný úkol, totiž připravit návrh reformy zdravotnictví, což jsem učinil a po splnění úkolu z ministerstva odešel.
Kdyby pan Dengler před napsáním svého textu zvedl telefon a zavolal mi....ale to by si pak bez výčitek svědomí nemohl "rýpnout" a vložit do mysli čtenářů dojem, že Macek by s tím mohl mít něco společného.
Fuj, pane Denglere.
MF Dnes přináší populární téma: uplácení v Česku. Řidiči dávají peníze policistům, aby je netrestali za dopravní přestupky, rodiče platí kantorům, aby se děti dostaly na školu, nemocní uplácejí doktory, aby se dřív dostali na operační stůl, podnikatelé za rychlý zápis do obchodního rejstříku, atd., atd.
Moralizování samozřejmě nechybí, co však chybí vždy je pohled "zdravého selského rozumu".
Co mám na mysli: pokud se na nebezpečných místech zavedou "policajti na špajli", tedy radary s kamerou a namísto zastavování řidičů se začnou rozesílat fotografie se složenkami, je po úplatcích. Pokud se racionálně zreformuje školský systém, dostane se na školu každý, kdo na to v hlavě má. Totéž platí o systému zdravotním. Objevovat Ameriku v obou případech netřeba - stačí se podívat na funkční systémy ve světě. Taktéž obchodní resjtříky lze zreformovat - za vyšší kolkovné okamžitý zápis a je po korupci.
Jenže u nás vládnou socialisté, kteří mají v erbu rovnostářství až za hrob a tak například namísto zdravotního připojištění, které by zaručovalo vždy operaci bez čekání, nás nutí platit za totéž "na ruku".
Až přestanou vládnout socialisté ( bez ohledu na stranickou příslušnost), bude po problému.
Jako každé úterý upozorňuji na další moje texty, které vycházejí v Lidových novinách. Přeju hezký jarní den.