STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
S napětím sleduji pokongresový vývoj v ODS. Nový předseda nedělá žádné zřetelné chyby a je v mediích smířlivější k politickým soupeřům než V. Klaus, což se v Česku nosí. Většinu moci drží v rukou vlivní poslanci, senátoři a hlavně krajští hejtmané, kteří jediní mohou ovlivňovat reálnou politiku, ti první různými parlamentními "handly" a průtahy, ti druzí vládnutím na sílící krajské úrovni. Nová stínová vláda je etablovaná a jistě pracuje na základních oborových tezích. Většinu pozitivní politické práce pro ODS dělá mizerné Špidlovo i koaliční vládnutí, zřejmé dnes již i slepému. Jedna věc, dle mne ovšem nejdůležitější, se bohužel neděje: intenzívní personální příprava na převzetí vlády.
Nemělo by se totiž opět stát, aby se po převzetí vlády ( vysoce pravděpodobném a to nejen v řádném, nepředčasném termínu) musely narychlo hledat znalé a pracovité osoby náměstků a vedoucích odborů, přicházející potom na ministerstvo jako příslovečný "kůl v plotě" a namísto intenzívní práce se věnující nadpoloviční většinu volebního období shánění schopných a loyálních podřízených, neboť současná lidovecká i sociálnědemokratická hnízda známých a kamarádů budou jen velmi částečně použitelná a ještě méně loyální.
A narychlo z tohoto důvodu po volbách "vyplenit" krajské, primátorské či obecní úřady by se jen těžko vyplatilo.
Vyplývá z toho jednoznačný úkol pro nové stínové ministry ODS: více než programovým tezím se dnes věnovat budování schopných týmů, které budou připraveny pustit se v případě vítězných voleb okamžitě do práce. První úkol znají už teď: důkladná inventura období socialistického vládnutí.
Podivuhodný a podivný únos italského bankéře Union banky (ještě podivnějším "únoscem", který jej unesl na svoji chatu!) dává smysl v jednom jediném případu: kdy od toho okamžiku bude platit, že každý dokument nehodící se do krámu a v případě vyěetřování nebezpečný bude dotyčnými vydáván za násilím vynucené falzum.
Vrchní soud v Praze dal za pravdu bývalému šéfovi plzeňské Škodovky Soudkovi, že se finančními operacemi, které policie a státní zastupitelství nazývaly tunelováním, naopak snažil zachránit podnik před možnou likvidací zahraniční konkurencí.
Moc by mě zajímalo, kterak budou "odměněni" policisté a státní zástupci, kteří z neznalosti či zlé vůle učinili nevinnému člověku na dlouhý čas ze života peklo.
Obávám se, že z jejich strany půjde o tradiční postoj "vyšetřování skončilo, zapomeňte."
Moc se mi "líbil" titulek v dnešních Lidovkách "Česko dožene Německo v roce 2019", uvozující článek, že v tomto roce má Česká republika šanci dohnat v životní úrovni Německo.
Jak vysoká je tato šance posuďte sami: v Česku by musela růst ekonomika o pět procent ročně, v Německu pak dnešním minimálním tempem. Už při růstu české ekonomiky "pouze" o 2.5 procent se "dohnání" odsouvá na několik desetiletí.
Solidní titulek článku by tedy měl znít "Šance, že Česko dožene v životní úrovni Německo je velmi malá".
Unie svobody, ohánějící se svou " sponzorskou čistotou" oproti ODS, ze které vznikla, dostala od Stavebního podniku Ralsko sponzorský dar 200.000.- korun. Největší zakázkou firmy byla stavba nové budovy liberecké vědecké knihovny ( tedy z veřejných peněz) za půl miliardy korun. Audit ministerstva kultury dodatečně zjistil, že firma při stavbě nehospodárně vynaložila desítky milionů korun. Když se o případ začala zajímat Česká televize, oháněl se majitel firmy Ludvík, jinak bývalý člen republikového výboru US a kandidát za tuto stranu do senátu, tím, že se jeho političtí přátelé postarají, aby reportáž nebyla vysílaná. Konkrétně jmenoval Jana Rumla. V současnosti je Ludvík obviněn ze zneužívání vládní dotace na opravu panelových domů. Firma je v konkurzu.
US vrací dar 200.000.- do konkurzní podstaty. Ruml popírá, že by Ludvíkovi něco slíbil. Předseda US Mareš se k tomu "nechce vyjadřovat".
O pravděpodobnosti, že Ludvík za získání lukrativních veřejných zakázek zaplatil jen 200.000.- si popřemýšlejte sami. O minulých ostrých Rumlových slovech o politické odpovědnosti Klause a dalších za sponzorské průšvihy ODS také. O "sponzorské čistotě" US jakbysmet.