ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
O deseti miliardách, které stát s velmi vysokou pravděpodobností vysolí Ronaldu Lauderovi, se mluví a bude mluvit ještě dlouho. Čerstvě se však dozvídáme o 327 milionech, které stát (tedy my všichni) zaplatí v mimosoudním vyrovnání firmě Diag Human za škody, způsobené slovy tehdejšího ministra zdravotnictví Bojara, že firma je "podezřelá" a za to, že s ní z tohoto důvodu odmítl spolupracovat. Důvod si to myslet mít mohl. S právníky se ovšem neporadil.
Pachatel, tedy ministr Bojar, k tomu říká: "Je to už deset let a už si to moc nepamatuji".
Takže až vaše rodina vyplázne zásluhou pana exministra z kapsy zhruba stotřicet korun, usmívejte se. Také tomu, že se o tajném zasedání vlády, které zaplacení schválilo, dozvídáme až dnes.
Ale předpokládám, že ani členové vlády ani premiér si už také moc pamatovat nebudou.
Ministr spravedlnosti Rychetský, odpovědný léta a léta za tento rezort, prohlédl a rozhodl se sebrat soudům a soudcům obchodní rejstříky. Převede je na rejstříkový úřad ministerstva spravedlnosti. Na další, nové úředníky, vsaďte se.
Příkladem naopak jde stát v obchodování s firmou Pars ze Šumperka. Tato bývalá železniční opravna léta opravuje vozy pro státní České dráhy, které jí ovšem momentálně dluží 160 milionů korun, takže zaměstnanci jsou už pokolikáté bez výplaty. Návrh řešení z úst ministra dopravy a premiéra, kteří za správu státu berou nemalé peníze, neslyším a neslyším.
Víte jak se lehce vyrobí podezření z korupce? Přečtěte si včerejší Hospodářské noviny a v nich článek "Bývalí televizní radní o svém majetku mluvit nechtějí".
Vedle fotografií běžných domů a vilek je text s větami podobnými těm následujícím: "Mezi movitější patří například Jan Uhlíř, který zároveň vede katedru obvodů na elektrotechnické fakultě ČVUT. Uhlířovi patří byt v luxusním domě v pražské čtvrti Radotín, na nějž si kupci podle výpisů v roce 1999 brali hypotéku 4 miliony korun. Rodina Uhlířova ne."
Zločinnost této informace je v její totální neúplnosti. V celém článku totiž není ani slovo o majetkových poměrech Uhlířovy manželky, jejích rodičů či rodičů pana Uhlíře, nebo jejich prarodičů, o sourozencích nemluvě. V solidních rodinách si ovšem jejich členové v bytových otázkách vypomáhají - mohu to potvrdit a doložit vlastními celoživotními zkušenostmi.
To by ovšem leckterá "korupční" bublina rychle splaskla - a po čtení o korupci je v tomto státě vybuzená velká poptávka, což media dobře vědí.
V rubrice "Jací jsme" dnes odpovídali na otázku jak jsou spokojeni se svými příjmy mimo jiné též Martin Mayer, 21letý nezaměstnaný z Brna a Ivo Borský, 38 letý podnikatel z Ostravy. Podnikatel Borský spokojen nebyl, nezaměstnaný Mayer byl. No comment.
Nejen v Česku bují čecháčkovské vyjadřování "trochu čehý, trochu hot, trochu hyjé, prochu prr".
Když ve Velké Británii prasklo, že universita v Bristolu dávala před špičkovými studenty přednost horším studentům ze sociálně slabších vrstev, což je oficiální politika vládnoucích labouristů, a tento fakt vybudil mezi lidmi nevoli, neboť, řečeno slovy vůdce konservatistů Smithe, "Británie nemůže excelovat, když nikomu nedovolí excelovat", reagoval na to předseda vlády Tony Blair následovně: "Samozřejmě by se mělo vycházet z osobních výsledků a ze schopností studentů, ale doufám, že se mnou mí ctihodní kolegové souhlasí také v tom, že bychom měli usnadnit přístup na university i dětem z dělnických rodin a chudších sociálních vrstev."