STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Ministr vnitra Gross mně silně připomíná britského filmového herce Huga Granta. Nikoliv podobou, ale schopností pomocí čupřiny a chlapeckého úsměvu působit na lidi sympaticky, ač dělá leccos velmi nesympatického.
Náš ministr se například tuhle rozčílil ve sněmovně nad kritikou prapodivného vládního kontraktu na dálnici do Ostravy a prohlásil, že vláda nyní rozhodla jinak, neboť vyvstaly nové okolnosti. Zatraceně, to by mě opravdu zajímalo jaké, neboť nepočítám-li nového ministra dopravy, kasalovského, nikoliv svobodovského lidovce jako poleno, žádné jiné okolnosti nevidím a nevidím.
Pak se náš ministr rozčílil nad slovy poslance Římana z ODS, že si policie při vyšetřování případu ostravské dálnice těžko troufne na největší ryby - ministra vnitra a premiéra - i ujelo mu : "Musím Vás ubezpečit, pane poslanče Římane, že si policie troufne. A troufne si na každého.Možná vás to některé bude mrzet." Velezajímavá výhrůžka poslancům od ministra vnitra a stálo by za to, aby se jej poslanci interpelací zeptali, koho měl konkrétně na mysli a hlavně, jak předem s takovou jistotou ví, že někdo z nich bude z něčeho obviněn.
Do toho načapal jeden řidič autoškoly velkou audinu, kterak parkuje na zcela nebezpečném místě před jednou restaurací, a když si to šílené parkování fotografoval s tím, že fotku pošle ministrovi vnitra, aby viděl, kterak (ne)pracuje policie, vynořil se z restaurace sám ministr vnitra a beze slova ujel. Jeho dodatečná odpověď byla samozřejmá: přece pranic neručí za svého řidiče. Možná také pranic neručí za jiné své zaměstnance, včetně náměstků, kdo ví.
Ale babky a slečny grossovky, nemějte obavy! Postačí jeden chlapecký úsměv a pohození hlavou a popularita se zase posune nahoru.
Uvidíte. Vždyť jsme v Česku.
Typicky česká je také věta ministryně zderavotnictví Součkové "Ono se nám rodí málo dětí". Možná právě proto, že si soudružka ministryně myslí, že děti patří vládě (..se nám rodí..), navrhuje stoprocentní státní kontrolu porodů a zákaz rodit doma. Nenadávejte jí za to, činiti "dobro" i proti vůli občanů je jedním ze základních poznávacích znaků těchto soudruhů. Vždyť lid je tak nezodpovědný, blbý a neschopný žít podle svého bez vodění za ručičku....
Pomalu ale jistě se schyluje k vládnímu přepřáhnutí. Do sněmovny totiž doputoval zákon o nájemném, který ve vládě prosadili socialističtí ministři přes odpor koaličních partnerů, a který se tedy pokusí ve sněmovně prohlasovat společně s komunisty. Dozajista mezitím proběhnou nějaká ta mezistranická jednání, Špidla ovšem tak brzy po sjezdu musí tvrdě držet sjezdovou generální linii upozadit koaliční partnery, v US - DEU také sílí a sílí hlasy, že by měli odejít z vlády, jen lidovci se, vzhledem k tomu, že dobrovolně rozhodně neopustí ministerské penězovody, zohnou, což ovšem nestačí. Okamžik menšinové vlády, vládnoucí s pomocí komunistů ( byť se bude říkat "s podporou jednotlivým zákonům, hledanou napříč politickým spektrem") se tak velmi přiblížil.