ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Další politik, tentokrát senátor US - DEU Schovánek, havaroval s autem a poté odmítl zkoušku na alkohol. Myslím, že je nejvyšší čas zavést zákonnou praxi, že s řidičem, který odmítne dechovou či krevní zkoušku na alkohol, bude nakládáno jako s řidičem s alkoholem v krvi. Osobně se domnívám, že tomu tak stejně ve 100 % případů stejně je.
Chce-li ODS opravdu naplnit svá slova o "nulové toleranci" k současné socialistické vládě (a je nejvyšší čas tak činit), pak by měla okamžitě přestat s praktikou "vyvažování" hlasů ve sněmovně, s praktikou, kdy za chybějícího poslance vládní koalice "chybí" ( tedy nehlasuje) poslanec opoziční.
Domnívám se, že tato falešná kolegialita do politiky nepatří (a také ji z doby mého působení ve Federálním shromáždění nepamatuji).
Je na poslancích, kteří mají spoustu a spoustu dalších funkcí, aby si našli čas na důležitá hlasování, a to včetně členů vlády. Jde-li to v mnoha a mnoha státech světa, nevidím důvod, proč by to nešlo v Česku.
"Může se vůbec někam přivést svoboda, jaká většině lidí ani moc nechyběla?" ptá se řečnickou otázkou Ludvík Vaculík á margo války v Iráku.
Z tohoto úhlu pohledu by ovšem i minulá americká politika, zahájená prezidentem Reaganem, silně přispívající k pádu komunistických diktatur v Evropě, neměla existovat a mít šanci na úspěch, neboť lidí, kteří s potěšením vyměnili svobodu za klec s kusem žvance a poklidným smrádkem, byla v těchto zemích také většina. Vždyť se podívejte, kolik jich ještě zbylo třináct let po pádu komunismu.
Také bývalý rozhlasový a televizní radní Petr Štěpánek se zatraceně mýlí, říká-li, že sice nesouhlasí s politickým přesvědčením komunistické poslankyně Rujbrové. ale že respektuje, že rozumí právu.
Rozumí možná zákonům, ale právu rozhodně ne, to by nemohla být komunistkou.
Vždycky, když čtu vládní koncepce typu: vláda chce dosáhnout do roku 2007, že české děti budou samostatné, solidární, spolehlivé, zodpovědné, budou žít zdravým životním stylem, mít méně úrazů a budou více chráněny před negativními vlivy medií, chce se mi zaječet.
Staří Římané to vyjádřili mnohem jednodušeji: exempla trahunt - příklady táhnou.
Dívám-li se na osobní příklad ministryně školství k výše zmíněným požadavkům, chce se mi opět zaječet. Hrůzou.
V Lidovkách vycházejí dnes další moje texty, máte-li zájem....