PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
V okamžiku, kdy je jasné, že z Iráku se nestane druhý Vietnam, se Německo, Francie a další "nepřátelští spojenci" Angloameričanů nechávají slyšet, že jsou velmi ochotni a připraveni podílet se na znovuvybudování Iráku, neboť je silně zapotřebí bezprostřední humanitární pomoci. Pod hezkými slovíčky se však skrývá jedno jediné: ochota a připravenost okamžitě se podílet na výborných kšeftech, investicích a posléze na privatizaci iráckého petroprůmyslu, o vlivovém působení v oblasti nemluvě.
Být Angloameričany, kopnul bych je za jejich postoj "když naši mlátili, já ještě ležel, když naši snídali, já taky běžel" do zadku.
Kam se ovšem hrabou tyto státy na vyčuranost české vlády, která chce poslat do Iráku polní nemocnici ( nechceme si to přece rozházet s USA), ale zároveň chce od OSN bumáčku, že nejde o pomoc USA ( nechceme si to přece rozházet s Německem a Francií).
Ještěže alespoň ministr zahraničí v těchto dnech intenzívně diplomaticky pracuje - odjíždí na přátelskou návštěvu Bulharska a Rumunska.
Velmi souhlasím s bývalým ředitelem CIA Jamesem Woolseyem, že jedním z hlavních cílů iráckého tažení je rozšíření demokracie do těch částí arabského a muslimského světa, které ohrožují liberální civilizaci, vždyť jsem o tom psal už před mnoha a mnoha dny, na počátku války, byť jsem úmyslně použil ne tak vznešená slova.
Z těchto slov ovšem jednoznačně vyplývá, že po skončení "horké" války bude pokračovat válka studená, zaměřená na všechny samovládné režimy v oblasti.
Znovu opakuji: pokládám to za nejlepší preventivní opatření ve střetu euroatlantického a muslimského světa.
Chystá se další postupné dějství hry o licenci televize Nova. Premiér Špidla se nechal slyšet, že současný model rozhlasové a televizní Rady je překonán a je zapotřebí namísto ní zákonem stanovit správní (státní) úřad, který by "reguloval" vysílání.
A teď jsem moc zvědav, kdy vyrazí Ruml, Karásek, Fischerová a další na Václavák na obranu veřejné televize před státními úředníky a jak na tento návrh faktického zestátnění televizí zareagují hlídací psi demokracie.
Jsem však přesvědčen, že jen stáhnou ocas mezi nohy. Jo, to kdyby s něčím takovým přišel v minulosti Klaus... to by byl řev.
Moc se mi dnes líbila poslední stránka základní části Lidovek. Je na ní totiž jednak fejeton Miroslava Petříčka "O vyváženosti", jednak článek s tiutulkem "Herec Russell Crowe se dnes žení", jehož velikost písma je jen nepatrně menší než titulek "Poslední dějství:Bagdád obklíčen" na straně titulní.
Jo, jo, vyváženost.