PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Chcete-li se od srdce zasmát, není nad Cyrila Svobodu, kupodivu stále ministra zahraničí.
"Nejsme členy koalice válčící v Iráku, ale jsme na straně koalice. Když jsem to říkal Collinu Powellovi, usmál se, protože je to chytrý muž a tomuto postoji rozumí".
Spíš bych řekl, že se ušklíbl, neboť od svých zpravodajců určitě ví, co je to Cyril Svoboda a možná i to, co je to čecháčkovská vyčuranost.
Bude zajímavé sledovat, koho bude poslanecká sněmovna a V.I.Špidla odvolávat, až mezinárodní arbitráž rozhodne ve prospěch Nomury (tedy firmy Saluka Investments, abych byl přesný) ve sporu s Českem (případ Investiční a poštovní banky -IPB), o čemž už si cvrlikají vrabci na střeše. Expremiéra Zemana z Vysočiny? Exministra Mertrlíka ze soukromé banky? Exmístopředsedu vlády Špidlu z místa premiéra? Další minulosoučasné ministry?
Jisté je jen jedno: případné odškodné, čtyřnásobek toho, co vyarbitroval Lauder, bychom zaplatili za viníky opět my všichni.
Včerejší Lidovky přinesly další články o sebevrahovi upálením Romanu Mášlovi, což je pochopitelné. Nepochopitelné je to, že v jednom článku se píše, že na jeho počest zavlály v Plzni na několika budovách černé prapory. Na znamení smutku určitě, ale na jeho počest?
Dodnes jsem žil v přesvědčení, že udělat někomu něco na počest je udělat něco k zdůraznění mimořádné úcty, kterou k dotyčnému chováme, k ocenění jeho cti, jeho zásluh.
V sebevražedném činu upálením však nic takového nevidím, ať se stal z jakýchkoliv důvodů.
Osobně si mnohem víc vážím studentů, kteří chtějí změnit svět "pouze" tím, že až jej od nás za čas převezmou, budou vzdělanější, pracovitější, zodpovědnější a lepší než jsme byli my a budou svět spravovat lépe.
Nechápu též, proč je prezident republiky ochoten kvůli tomu psát otevřený dopis "mým národům" - to by si měl nechávat ke zcela mimořádným, pro občany nadmíru závažným, událostem. Veřejným zájmem o tyto sebevrahy jen hraje do noty případným dalším sebevražedným následovníkům za lepší společnost.
Odvolání rady pro rozhlasové a televizní vysílání pochopitelně nemůže projít jen tak, neboť jde nakonec o příliš velké peníze ( vysílací licenci Novy) a tak se zřejmě nadějeme vleklého soudního procesu, neboť radní považují své odvolání za "znásilnění zákona". Joj, to bude švanda, joj, to bude švanda...
A pak že se Klaus po zvolení prezidentem změní! Už včera "špičkoval" při setkání s polským prezidentem Kwasniewským, že Česko má na počet obyvatel v Zálivu čtyřikrát víc obyvatel.
Prezident Klaus samozřejmě moc dobře ví, že polští vojáci aktivně pomáhají Angloameričanům v Iráku, kdežto čeští doposud nebojují v Kuvajtu, a že Polsko je zřetelný americký spojenec, kdežto Česko, též zásluhou prezidenta, "chytrá horákyně", která je trochu proamerick a trochu protiamerické, trochu angažované a trochu vyčkávající, prostě typicky "vyčurané", řečeno slušně.
Uhrát fiftýnek proneseným vtípkem tam, kde by se při solidní odpovědi musel kroutit a špulit rty, je ovšem letitou Klausovou bravurní etudou.
V budoucnu nově zvolená Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, to bude jinačí kafe! Samí schopní, neúplatní, nestraničtí a stranám nezavázaní lidé, dbající na zájmy občanů - posluchačů a diváků a nikoliv na zájmy stran a politiků.
Viz věta dobře informovaného zdroje z ČSSD, komentujícího požadavek KSČM, aby, vzhledem k paritě s volebními výsledky, měla v nové radě namísto dosavadního jednoho člena členy tři: "Nabízeli jsme jim, že budou mít dva, když nám pomohou radu odvolat. Jenže byli s ODS proti, takže mají smůlu a budou moc rádi, pokud udrží jednoho."