ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Přestože znám docela dobře Vladimíra Iljiče Špidlu a vím o jeho zálibě úkolovat BIS ( obávám se, že údaj, kolikrát se celkem ten který ústavní činitel na BIS obrátí je tajný, přesto bych rád, aby se na to některý hlídací pes demokracie vládního mluvčího zeptal), docela se pochechtávám nad spekulacemi, kdože to nechává sledovat Tvrdíka a Grosse špiony. Jsem totiž přesvědčen, že jde jen o další příznak pokračujících vnitrostranických bojů v ČSSD a patřičně učesané informace o špionech se dozvíme jen a jedině tehdy, pokud se to bude v tomto boji hodit.
Včerejší MF Dnes přinesla značně politický rozhovor s nejvyšší státní zástupkyní Benešovou, která si v něm mimo jiné stěžuje, že boj s korupcí vázne. V tomto rozhovoru mne velmi zaujala následující část odpovědi na otázku, kdo z vlády se ptá na práci jejího úřadu: "Pan premiér, pravidelně a se zájmem. Problémy mu samozřejmě signalizuji. Chce slyšet, jak probíhá ta či ona kauza."
Uff. Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby se například Václav Klaus v době svého premiérování vyptával na státním zastupitelství na průběh konkrétních kauz, jak by se strhl velmi oprávněný pokřik, že takovým dotazem silně naznačuje státnímu zastupitelství , že má na takto "dotazem označené" kauze osobní či politický zájem dotáhnout ji za každou cenu k obvinění a k soudu? Já ano. A hrozně se divím, že to Špidlovi prochází.
Možná se dočkáme další arbitrážní žaloby na český stát. Bývalý velepopulární senátor Václav Cestovka Fischer tvrdí, že státní úředníci ohrožují jeho investice v Česku, neboť mu celníci, dle exsenátora neoprávněně, zadrželi jedno letadlo kvůli nezaplacení DPH ve výši 160 milionů korun.
Osobně si však myslím, že Fischera spíše ohrožuje krize v cestovním ruchu a neschopnost v této pro turistiku nepříznivé době najít solventního kupce na cestovku, která si před časem ukousla víc, než mohla strávit.
Uvidíme.
Tuhle mi povídá moje známá: Když se svými třemi jezevčíky vyrazím na procházku, vždy se vracím s pomlázkou, na jejímž konci se škrtí tři psi."
Jako současná vládní koalice, jako současná vládní koalice, pousmál jsem se nad jejím poetickým popisem vycházek se psy.