STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
V Plzni se upálil student, nespokojený se stavem světa a společnosti. Takové věci se stávají a svědčí pouze a jedině o abnormalitě některých jedinců, nikoliv o stavu světa a společnosti. O stavu světa a společnosti svědčí více to, že se takový abnormální jedinec může stát hrdinou a symbolem - viz militantní mladý komunista Jan Palach, po kterém jsme pojmenovali pražské náměstí v době, kdy jsme jiná náměstí, pojmenovaná po jiných komunistech, přejmenovávali. A to jen proto, že to neměl v hlavě docela v pořádku, ovšem ve správné době. V tom má plzeňský student smůlu - ač se jeho čin ničím od toho Palachova neliší, náměstí po něm (naštěstí) pojmenováno nebude.
Senát bude dnes jednat o zákonu, zakazujícím reklamu na cigarety. Vždyť kouření je tak nebezpečné a zvláště mladí lidé tak nesvéprávní, že lehce podlehnou svodu takové reklamy.
Jistě platí, že koupíte-li si cigarety a začnete je pravidelně užívat, vaše šance zemřít se zvýší. Také ovšem platí, že koupíte-li si auto a začnete je pravidelně užívat, vaše šance zemřít se zvýší. A do třetice platí, že koupíte-li si bůček a začnete jej pravidelně užívat, vaše šance zemřít se zvýší.
Logika zákazu pouze a jedině reklamy na tabákové výrobky mně uniká. Osobně bych nezakazoval nic, jen bych spotřební daň z cigaret odkládal na zvláštní zdravotní účet, ze kterého by byly hrazeny zvýšené zdravotní náklady na kuřáky, kteří by takto měli předplaceno.
Opakovaný pokus o odvolání "velké" Rady pro rozhlasové a televizní vysílání je začátkem procesu, který má pokračovat zvolením takové rady, která Nově sebere licenci a přidělí ji skupině, velmi blízké pražským levicově intelektuálním "hochům, co spolu mluví". Vsaďte se.