PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Volba předsedy ČSSD proběhla v podstatě v okamžiku, kdy se Stanislav Gross rozhodl nekandidovat proti Vladimíru Špidlovi, a to už je drahně dní, takže faktická víkendová volba byla v podstatě formální, nezajímavá a nepřekvapivá.
A Stanislav Gross si s potěšením počká na vlídnější časy, vlídnější uvnitř ČSSD, vlídnější ve světové ekonomice i politice. Jako bývalý strojvůdce totiž moc dobře ví, že nasednout do vlaku, který se rozjíždí, je pro jeho politickou kariéru mnohem zajímavější, než nasednout do vlaku, který brzdí. A funkci vlakvedoucího stejně již má.
Mnohem zajímavější bude sledovat, kterak se staronový předseda Špidla vypořádá s jím avizovaným "upozaděním" koaličních partnerů ve vládě.
S duševním zdravím premiéra Špidly je to zřejmě ještě horší než se na první pohled zdá, neboť jeho duše se nerozpadla na obvyklé dvě části, ale na části tři: první část šéfuje politické straně, která pokládá zásah Američanů v Iráku za protiprávní agresi, druhá je neutrální a proto se při hlasování o této rezoluci zdržuje hlasování, třetí je proamerická a proto v roli premiéra posílá do oblasti české vojáky.
Pozoruhodné.
Zlínští radní usoudili, že stav chrupu dětí ve městě je zásluhou nedbalosti rodičů katastrofální a je proto nutno nahradit ji dbalým úředním rozhodnutím: povinné preventivní prohlídky předškoláků a školáků by měly ve Zlíně ( chce se mi ovšem v tomto případě říct v Gottwaldově) být povinné. ( Kdo je zaplatí, zda Městský úřad, jsem se nedozvěděl.)
Nabízím jiné, méně socialistické řešení: preventivní zubní prohlídky dětí do 15 let jsou bez úhrady, zrovna tak jako veškeré zubní ošetření pro ty, které tyto prohlídky v termínu absolvují. Zubní ošetření dětí (mimo vrozené vady, úrazy, nádory a pod.), jejichž rodiče na preventivní prohlídky kašlou, tito rodiče v plné míře uhradí.
Neboť nechápu, proč bychom měli přispívat lajdákům a nedbalcům.
Syn ministryně zdravotnictví Součkové je podezřelý, že spolu se svými kumpány vykradl v Ústí nad Labem nejméně deset bytů. Reakce matky je pozoruhodná: Se synem se už dlouho nestýkám.
Jako by z ní tato věta snímala veškerou odpovědnost za jeho výchovu. Ach jo.
V pátečním pořadu "Chcete být milionářem?" soutěžící nevěděla, kterak se nazývá slavný most spojující San Francisco s Orlandem.O.K.
V rámci nápovědy bylo tedy voláno jejímu známému panu Růžičkovi, který ovšem též ze čtyř nabízených možností název Zlatá brána (Golden Gate) nevybral, a to se slovy: "To tedy nevím, to bych hádal". O.K.
Na dotaz "Proč jste si ho vybrala?" ovšem soutěžící šokovala odpovědí "Protože je to učitel zeměpisu!". A to už vůbec není O.K.
Ale možná je to tím, že stárnu a tak žiju ve staromódní představě, že učitel by měl být nejen znalec dětských duší a schopný pedagog, ale také vzdělanec, který touhu po vzdělání vštípí i svým žákům.
Já vím, já vím, dnes se dá všechno najít na internetu, ale co když vypadne proud a dojdou baterie?