STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Walter Komárek, bývalý ekonomický poradce Fidela Castra, místopředseda Čalfovy vlády a bojovník za marku za tři koruny (pamatujete?) by se opět mohl stát místopředsedou české vlády. No comment, třeba se mi to jenom zdá a po probuzení se tomu jen zasměju.
Podle předsedy Sudetoněmeckého landsmanschaftu, který právě otevřel svoji kancelář v Tomášské ulici v Praze ( alespoň to tam budou mít někteří čeští poslanci blíž), Bernd Posselt, tvrdí, že Benešovy dekrety patří na smetiště dějin. To ovšem Sudetoněmecký landsmaschaft taky a bylo by pěkné, kdyby tam tyto více než půlstoleté relikty už konečně skončily.
Odboráři ostravské Nové huti chtějí stávkovat, neboť se jim nelíbí, že by jich v tomto podniku mělo pracovat v roce 2005 jen necelých devět tisíc. Také se jim nelíbí, že majitel požaduje i s méně lidmi vyšší výrobu.
Navrhuji učinit následující experiment: prodat Novou huť za tržní cenu odborům - ty nám pak předvedou, jak se hospodaří v silně konkurenčním prostředí ocelářského světa se socialistickými zvyklostmi.
Dnes jsem konečně prolistoval metrový stoh novin, poskládaných od 12. února, a přelétl alespoň ty nejzajímavější titulky a sem tam i nějaký ten článek či rozhovor. Taková retrospektiva je zajímavá, mnohdy komická a častěji tragikomická až do té míry, že přechází ve frašku.
Zde několik příkladů.
Retrospektivně sledovat týdny a týdny dohadů, jednání a spekulací o Janu Sokolovi coby sociálnědemokratickém kandidátovi na funkci prezidenta a všechna ta jednání, vyjádření, protivyjádření a všechny ty vnitrostranické a koaliční hrátky, často cílené do doby prezidentsky sice povolební, ale v ČSSD předvolební, bylo podobné jako sledovat ten nejpříšernější a nejkýčovitější televizní seriál.
Navíc hlavní vedlejší postava, Jan Sokol, v rozhovorech a článcích předváděl výkon hodný okamžitého stažení z kandidatury.
Jeden důkaz za všechny, jeho odpověď na dotaz LN proč chce být prezidentem: "Tak já jsem zase trošku načerpal páru. Ne, že by mi bylo na universitě zle, ale pochopil jsem, že ti poslanci opravdu hledají, hledají. A když přišli s tím, že jsem na řadě já, tak jsem je neodmítl."
Telefonický průzkum společnosti RCA Research v té době "nadělil" Sokolovi 2% podporu občanů, na rozdíl od 36% pro Václava Klause (druhý Pithart 7%, třetí Zeman 4%), blbnutí socialistů a koalice s prezidentským kandidátem však utěšeně pokračovalo, zvláště výroky ministra zahraničí Cyrila Svobody na toto téma byly již tradičně už žánrově čistou, ničím nekalenou fraškou.
Totéž samozřejmě také platilo u pokusu o volbu ředitele České televize.
Do toho mne už vůbec nepřekvapila zpráva, že stát z našich peněz zaplatí dluhy obcí, v nichž konkrétní lidé konkrétními mizernými rozhodnutími prošustrovali 1.7 miliardy korun.
Také titulek "Vládní krize:Špidla hraje vabank" v Lidovkách mne rozesmál - představa, že se koaliční poslanci v situaci, kdy jsou po krk ve vlastních sračkách, rozhodnou pro vyslovení nedůvěry vládě a předčasné volby, po nichž by mnozí, přemnozí přišli o koryta, je zcela absurdní a bylo jasné, že i Hana Marvanová v trakové situaci vládu podrží. Takže ne vabank, ale teatrální gesto s předem jasným výsledkem.
Nad komentáři ke Klausově zvolení prezidentem a spekulacemi všeho druhu, hlavně na téma zda bude z Hradu vládnout "starý" nebo "nový" Klaus, jsem jen mávl rukou - starého psa novým kouskům nenaučíš, takže bude vládnout Klaus "starý", což je dobře, zato jsem se báječně bavil nad povolebními fotografiemi Špidly, Svobody a dalších volitelů prezidenta těsně po vyhlášení výsledků - vypovídací schopnost těchto momentek byla opravdu vynikající a všeodhalující. Ovšem nejlepší fotografií byla dozajista ta z Hradu (foto MAFA, David Neff, reprodukovaná v MF Dnes 8. března), na níž jsou vedle sebe nový prezident Klaus s Livií, coby novou první dámou a exprezident Havel s exdámou Havlovou - tuto fotografii bych vzhledem k výrazům tváří a gestům této čtveřice a pro její nesmírnou vypovídací schopnost určitě ocenil coby "Snímek roku". Zkuste si ji najít, fakt stojí za to.
O seznamy spolupracovníků STB byl a je neuvěřitelný zájem, nevím ovšem proč, jména těch největších sviní se z nich stejně nedozvíme, vsaďte se.
Miloš Zeman se zase rozpovídal o tom, že jeho chráněnec Špidla byl jako "dvojka" dobrý, ale jako jednička je případ pro psychiatra
(psychiatr exministr zdravotnictví David už Zemana navštívil, zda mu však sdělil Špidlovu diagnosu, Zeman nesdělil).
Já si to myslím o Špidlovi dávno a tak se jen divím, že na to Zeman přišel tak pozdě.
Mimochodem, včera se premiér Špidla objevil ve střihu televize Prima podivně zarostlý, vypadalo to spíš jako plíseň na vyschlé tváři ještě ne zcela setlelé lebky, snad nový image či co. V každém případě, když už mu něco takového vyrostlo, měl by si na tom při styku s lidmi držet kapesník, jak říkával o Miloušovi dědeček ze Saturnina.
Lidovci navrhli speciální daň, aby se vybralo 10 miliard na zaplacení Lauderovi za problémy s Novou - navrhuji pro tuto taxu název "železná daň" a navrhuji, aby ji platili jen ti, kdo koukají na Novu.
Taky se mi moc líbí "jasný a zřetelný" postoj vlády i veřejnosti k irácké válce a proto bych rád zavedl také pro náš současný vztah k USA nový termín: nepřátelští spojenci. Tuto roli máme historicky dokonale natrénovanou, proto jsme se taky jako kmen udrželi patnáctset let na tak exponovaném místě Evropy, že jo?