ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nezaměstnanost v bývalé Německé demokratické republice vzrostla na 19.5 procenta. Kancléř Schroeder zrovna tak jako ekonomičtí odborníci velmi dobře ví, co je zapotřebí udělat, aby se kola ekonomiky opět rychle otáčela a nezaměstnanost zkrotila -šetřit a to hlavně v rozhazovačné sociální oblasti.
Průšvih je ten, že kancléř tak dobře ví, že nezbytná opatření jej smetou z politiky, neboť popudí hlavně jeho, sociálnědemokratické voliče. Nedělá tedy nic.
Podobnost s Českem není pouze náhodná.
Před pár dny media zavzpomínala na desetileté výročí zahájení kuponové privatizace a tím pádem na privatizaci ( dosud neukončenou!)vůbec. Nepřipomněla, bohužel, největší sviňárnu, kterou tehdy provedla Václavu Klausovi, a která na něm lpí dodnes: z jeho věty, že v rámci "malé privatizace" si nedokáže představit metodu, která by odlišila "čisté" a "špinavé" peníze, media vsugerovala lidem větu "Klaus nerozeznává "čisté" a "špinavé" peníze."
Media se také pranic nezmínila o tom, kteří konkrétní tehdejší politikové mluvili o nutnosti nejprve vytvořit dokonalý právní rámec privatizace a pak ji teprve spustit jen a to jen a jen proto, že privatizovat nechtěli vůbec a snažili se proto zabrzdit jakoukoliv privatizaci jak se jen dalo.
Státní a smíšené vlastnictví, družstva, zaměstnanecké akcie, systém Ezop, jen ne kapitalismus, hlásali tehdy vehementně socialisté s lidskou tváří, mermomocí chtějící navázat na rok 1968 a předvést světu vysněnou třetí cestu v praxi.
Nezapomínejme tak snadno.
Ministr zahraničí Svoboda dnes jedná v Paříži se svým francouzským protějškem a dozajista bude přesvědčován, aby ve vztahu k válce s Irákem Česko hudlo na německo-francouzskou notu a zahodilo americký part.
Zbavit se však role amerického trojského koně v evropské unii by bylo velmi neprozřetelné, zvláště po českých historických zkušenostech s věrností evropských mocností a jejich ochotou brát ohled na zájmy malých států.
Moc se mi líbil názor redaktora Plesla, že by ministryně školství Buzková, souhlasící se zárukou státu ( tedy nás všech) pro halu Sazka, měla ručit za tento projekt, když mu tak důvěřuje, i svým rodinným domem v Praze.
Podle tisku se soud se dvěma provozovateli internetových pornostránek "dagmarhavlova.cz" mění ve frašku. Nemají pravdu. Fraška z toho vznikla již v tom okamžiku, kdy se bývalá první dáma rozhodla řešit celou věc soudně, namísto aby takovou ptákovinu ignorovala, tak jak to učinila její stejnojmenná švagrová.