ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Včera téměř celý den zůstala v jednom textu glos záměna jména - přejmenoval jsem ředitele Českých drah Zeleného (ač ho osobně znám) na Železného. Za což se mu i Vám omlouvám a jako správný politik, byť ve výslužbě, nemohu samozřejmě připustit, že jsem obstarožní, zapomínající, nepozorný lempl, takže tady je vysvětlení: protože mám za manželku Švýcarku, při psaní o železnici mi ihned vyvstane na mysli die Eisenbahn, česky železnice - a ze Zeleného je hned Železný. Navíc, pochopitelně, ten slavný oštěpař, ne ten druhý, ze slávy ustupující senátor, to dá rozum, pane Zelený.
Dnes ráno prohlásil prezidentský kandidát Sokol v Radiožurnálu, že pokud by nastala přímá volba prezidenta, s vysokou pravděpodobností by "do ní nešel".
Mám tomu rozumět tak, že se chce stát prezidentem jen v případě, když bude mít předem jistotu, že zvítězí? To není zrovna vlastnost, kterou by měl oplývat vůdce smečky.
Nejčerstvější kandidát na úřad prezidenta Jan Sokol v rozhovoru pro včerejší Právo odpověděl na otázku, zda by se ucházel i o podporu komunistů, kladně a dodal: "Výhrady vůči komunistické straně mám. Možná větší než jiní, ale poslanec je poslanec."
Na otázku, zda souhlasí se zvažovaným útokem na Irák, dále odpověděl: "ČR není žádná velmoc, v těch věcech nerozhoduje o tom, co bude a nebude. Pro nás je první prioritou zachovat jakousi loajalitu vůči evropským zemím. Ale jak dobře víme ze zkušeností, zároveň si udržet důvěru Spojených států."
Už chápete, proč Jan Sokol nikdy neměl a nemá protivníky či nepřátele? A proč takového prezidenta nechci, ačkoliv je vzdělanec a překladatel bible?
Neboť si z ní nezapamatoval, že naše slova mají být ano - ano, ne - ne.
Dnešní vládní garnitura nám vehementně sama dokazuje, že je zbytečná. Viz nezaměstnanost, poprvé přesahující deset procent práceschopného obyvatelstva ( připočtu-li k tomu ovšem "marody" a "invalidy", z nichž mnozí jsou také práceschopní, jde o číslo zatraceně vyšší). Dle vlády za to mohou: recese v západní Evropě a zvláště v Německu, povodně, zimní sezóna, silná koruna a práce na černo.
Nejdůležitější příčiny, totiž socialistický sociální systém, bytová politika, paralyzující možnost stěhovat se za prací a mzdová nákaza, šířená odbory, ve vládním výčtu chybějí. K čertu s takto nekompetentní vládou, byť má podle dnešních informací tisku mezi sebou nejpopulárnějšího politika Grosse, populárního Špidlu a Buzkovou s Tvrdíkem. To totiž o práci vlády nevypovídá pranic, zato hodně o práci PR agentur a politické vzdělanosti obyvatel Česka po padesáti letech reálného socialismu.
Hlídacím psům demokracie je zřejmě zvláště v zimním období cesta na Vysočinu příliš dlouhá. Jinak by se tam jistě vypravili, aby zjistili od bývalého premiéra veškeré JEHO důvody, které ho vedly k přiklepnutí sedmisetmilionové zakázky na likvidaci kontaminované zeminy z místa dnešní výstavby haly Sazka bez výběrového řízení dnes "proslavené" firmě Quonex Real a dohled nad tím, že firma opravdu zeminu dekontaminuje, opět bez výběrového řízení společnosti Ekosystem.
Neboť, jak se tak jeví, je zemina vyvážena na skládku u Buštěhradu u Prahy ( kde údajně probíhá i její biodegradace).
Možná by jim však nebylo zatěžko vypravit se za dalšími členy tehdejší vlády, kteří pro toto řešení zvedli ruku a dosud bydlí v Praze.
Vzhledem k tomu, že jsem přispěl na tuto akci nedobrovolně nejméně 70 korunami, ale vzhledem k výši mých daní a k množství občanů daně neplatících, spíše mnoha stokorunami, by mě jejich odpovědi silně zajímaly.
Ale jako bych jejich odpověď už slyšel: na výběrové řízení nebyl čas, neboť jinak by hrozilo, že hala nebude do termínu mistrovství světa v roce 2004 dostavěna. Prima odpověď, co?
Na výstavbu sídel krajských úřadů doposud doputovalo z našich kapes na 2.8 miliardy korun - čtyřčlenná rodina tak zatím nedobrovolně vyplázla více než tisícovku.
Jak se to zpívávalo? "Teď, když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela...."
Rozumný a logický výrok soudu, tentokrát děčínského, kvituji s potěšením. Soud totiž rozhodl, že majitel děčínského hotelu Pošta pan Flachs nemusí platit Ochrannému svazu autorů (OSA) poplatky za veřejnou produkci, když má v hotelové restauraci puštěný pro zákazníky televizor.
Soud logicky konstatoval, že televizní stanice jistě autorské poplatky platí, tudíž není důvod platbu dublovat.
Václav Cestovka Fischer už má konečně zákonem stanovené pojištění svých klientů proti krachu cestovky zaplacené.
Několik podivuhodně velkých otazníků však přetrvává.
Proč pojišťovny nechtěly Foschera pojistit? Proč nejsou k dispozici loňská čísla o hospodaření cestovky? Proč náměstek ministra pro místní rozvoj odpovědný za cestovní ruch, Sajda, buď o tom nic nevěděl a neví a nebo ví, ale nepoví?
A hlavně: prodával Fischer v lednu letošního roku v rozporu se zákonem nepojištěné zájezdy nebo ne?
A nebo je to od Fischera jen takový trik a celou kampaň spustil sám, jen aby sociální demokracii či někoho jiného nenapadlo kandidovat jej na prezidenta?
Prostitutky ( v nepřeneseném slova smyslu) vydělávají dle odhadu v Česku nezdaněných 15 miliard korun ročně. Stát by jim, samozřejmě, s potěšením napařil daně, neví však jak na to.
Nabízím rozhazovačným socialistům jednoduché řešení: paušální sazbu ( tzv . ďourné), kterou by musela platit každá žena od 12 let výše. Výhodou je jednoduchý a v podstatě stoprocentní výběr daně a zdanění i těch nezodpovědných žen, které provozují sexuální služby gratis (a že jich znám) a připravují tak stát o peníze, kterých se tolik, tolik nedostává (na úplně zbytečné věci).