PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Na otázku redaktora Radiožurnálu, o co se opírá víra premiéra Špidly, že vládní koalice nakonec najde společného volitelného kandidáta na úřad prezidenta, odpověděl tázaný: "Charakteristický rys české národní povahy je, že intenzívní jednání se vždycky vedou až v závěru jednání."
Podle včerejšího intenzivního jednání má sociální demokracie další dvoutýdenní čas na to najít bolševika dostatečně vlažného, aby nevadil lidovcům a dostatečně horlivého, aby nevadil komunistům.
Člověk, který za těchto podmínek kandidaturu akceptuje, je ovšem již předem dokonale diskvalifikován a diskreditován.
Vyhýbáte-li se nástupu trestu, nic se vám za to nestane, neboť dle českých zákonů nejde ani o přestupek, natož o trestný čin. Za tento stav můžeme ovšem my sami, tedy přesněji ta část z nás, která volí zákonodárce bez ohledu na jejich schopnosti a znalosti, jen podle jejich virtuálního obrazu.
Hrozí ovšem také, že osoba nejvíce zodpovědná za stav resortu spravedlnosti, letitý šéf resortu a legislativní rady vlády a místopředseda vlády pro legislativu Rychetský bude za tuto šílenost potrestán ryze českým způsobem - povýšením, neboť bolševici z ČSSD, strany lidové a KSČM se vážně domlouvají o tom, že jej zvolí za prezidenta republiky.
.......(Zde dosaďte co nejsprostší slovo dle libosti).
Po shlédnutí části včerejšího Kotle s Cyrilem Svobodou se ovšem silně přimlouvám spíše za přímou volbu ministra zahraničí.
Čekal jsem to, neboť to muselo přijít: redaktor týdeníku Respekt Marek Švehla včera v MF Dnes á conto možné vládní garance úvěru na halu Sazky prohlásil, že hokej není kultura hodná podpory, ale pouhopouhá zábava a na zábavu se ve slušných zemích daně nevybírají. Tečka.
O tom, co je "zábava" a co "kultura" ovšem i ve "slušných" zemích rozhodují bratrstva hochů,co spolu mluví, takže potěšení a odreagování desetiticíců lidí je zábava, potěšení a odreagování pár návštěvníků nějaké výstavy či představení, je kultura.
Troufám si tvrdit, že ve slušném státě by se neměly vybírat daně ani na jedno, ani na druhé. Kdo se chce těšit na hokeji, ať si zaplatí, kdo se chce těšit na opeře, též. A kdo se domnívá, že sledování opery je kulturnější než sledování sportu, ať operu či cokoliv jiného dle vlastního gusta ze svého a dobrovolně sponzoruje.
Předseda Českého hokejového svazu Karel Gut v Radiožurnálu k témuž problému:
"Moc se mi líbila paní ministryně Buzková, která mi řekla, že jestliže bude vědět, že tou zárukou nebude mít stát žádné riziko, pak souhlasí."
Tak nevím, je ta Buzková tak hloupá nebo tak vyčuraná?
A do třetice: vzhledem k množství hokejových (a ostatněsportovních) fanoušků mezi voliči sociální demokracie mám opravdu obavu, že se nakonec vláda, na rozdíl od racionálně uvažujících bankéřů, zaručí našimi penězi za stavbu a provoz sportovní haly Sazka v Praze.
Mistrovství světa, jehož ohrožením se všichni tak ohánějí, se ovšem klidně může konat v halách mimo Prahu - v Pardubicích a Vítkovicích - kvalita mistrovství světa je totiž dána kvalitou hokeje a nikoliv novostí či komplexností haly. Jenže toto řešení postrádá nemalé provize od stavebních firem.
Hlídací psi demokracie, což takhle s deníkovými záznamy bývalého ředitele České televize Balvína, které právě vyšly, začít obcházet jednotlivé zmiňované politiky a televizní pracovníky a jejich hochy na špinavou práci a klást jim nepříjemné otázky? To by byl seriál! Kam se hrabe Alfred Hitchcock uvádí...
Sedm milionů korun z kapes nás všech vytáhlo ministerstvo zemědělství na dovoz tří tisíc zajíců z Maďarska. A to v době, kdy myslivci zastřelili a snědli či prodali jen v roce 2001 82 017 zajíců ( a další spoustu upytlačených).
Nemám pražádný důvod sponzorovat takto myslivcům jejich koníčka.
ODS obvinila vládu a ministryni zdravotnictví Součkovou z viny na současné krizi zdravotnictví. Kéž by to bylo tak jednoduché. Za vlád Klausových se směrem k efektivnímu systému zdravotnictví také pranic nepostoupilo, neboť jakákoliv snaha kohokoliv byla úspěšně eliminována Klausovou vetující nechutí k čemukoliv jinému než k jím prosazovaným osobním účtům ( přičemž sám Klaus v toku času změnil obsah tohoto termínu - nejprve to měly být "klasické" singapurské spořící účty, po silné kritice tohoto systému švýcarskou odbornou společností NERA to pak měl být účet, ze kterého by pacient platil složitějším způsobem).
Škoda, že vedení ODS má tak krátkou paměť. V případě zájmu jim ji osvěžím spoustou autentických materiálů z mého bohatého archivu.
Nedůslednost České televize při zákazu vstupu některých "tváří Novy" na obrazovku této kamarádskoprávní televize je do nebe volající. A přitom by stačilo oprášit již historicky osvědčenou metodu: každá "tvář Novy" (výběr by dělalo sonderkomando) by musela nosit na rukávu zřetelně viditelný znak televize Nova a takto lehce rozpoznatelné "tváře Novy" by do kamarádskoprávních prostor nesměly ani páchnout. Postupně by se pak mohly zkoncentrovat na jedno místo a.....
Některým věcem nerozumím a rozumět jim odmítám. Příkladem budiž úvaha rady městečka Horní Benešov na Bruntálsku, prezentovaná starostou Klechem: stane-li se americký senátor John Kerry jediným kandidátem Demokratické strany na amerického prezidenta, navrhnou jej jmenovat prvním čestným občanem městečka. Důvod? Žil tam jeho pradědeček a narodil se tam jeho dědeček.
A na závěr optimistická odpověď devadesátileté přítelkyně mé matky, když jsem si jí postěžoval na množství padajícího sněhu, který musím uklízet a uklízet: "Po škaredym bévá zas pěkně".
Už se těším jaro a příští volby.