STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Fraška s hledáním prezidentského kandidáta, jehož jedinou vlastností musí být "geniální průměrnost", neboť jen s touto vlastností by byl v současné české politické latrině schopen porazit neprůměrného Klause, pomalu končí. Tragikomickou scénou zvanou Rychetský for prezident.
Jediné, co mě potěšilo, byla okamžitá reakce komunistů, že "by se o něm dalo uvažovat". Utvrdilo mě to totiž v mém letitém názoru na něj.
Půvabný je také rozhovor Lidových novin s tímto kandidátem.
"Pořád si myslím,že všechny argumenty hovoří proti mé kandidatuře", říká v jedné z odpovědí, aby na logicky následující otázku "Poslancům ČSSD jste dal ale určitý příslib. Proč jste se tak rozhodl?" odpověděl: "Jediným argumentem pro kandidaturu je asi ten, že by tato země měla mít prezidenta a tento parlament by ho měl na třetí pokus dokázat zvolit."
Nestane se a podle dnešních ranních slov Rychetského už také svoji kandidaturu - nekandidaturu vzdal.
Do prodeje přichází v těchto dnech na DVD slavná komedie Hala Ashbyho "Byl jsem při tom", v níž hraje Peter Sellers nezapomenutelným způsobem retardovaného zahradníka, který se stal hlavním kandidátem na amerického prezidenta....
Není nad to, když den začíná vesele. Jako třeba ten dnešní. Postaral se o to pan Pokorný z Radiožurnálu, telefonující s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou a začínající otázku slovy "Vysvětlete posluchačům stručně a jasně..."
Škoda, že se noviny častěji nevracejí do nedávné historie, neboť i ta je zdatnou učitelkou života. Naučila by nás například leccos o politické předvídavosti exprezidenta Havla. Zde jeho slova z roku 1992:
"Jakou naději na přežití by měly dva nově vzniklé státní útvary v regionu, který tak těžce hledá novou stabilitu a v situaci, kdy hrozí z Východu příval statisíců lidí bez domova? Myslím, že malou... Kdybychom dopustili, aby se toto všechno stalo, zapsali bychom se do historie našich národů jako první generace v jejich dějinách, která nevystavena jakémukoliv neblahému tlaku zvenčí přivodila našim národům svou vlastní zaslepeností bezbřehé a hromadné utrpení. Odvažuji se tvrdit, že budoucí generace by nás proklely a že by nás světové společenství prohlásilo za blázny."
Krásná slova, a ten pathos! Průser je v tom, že co věta, to tokem času prokázaný blábol.
Zrovna pročítám článek "Pumpnou nás pumpy?" z týdeníku Ekonom a pochechtávám se nad větou, že pro konečnou podobu ceny benzinu ( výraz "podoba ceny benzinu" je, mimochodem, krásná ukázka orwellovského "newspeaku", v mém překladu "noviřeči") nejsou náklady čerpací stanice, ale úroveň nastavená okolní konkurencí.
A já vůl se do dneška z desetiletí zkušeností domníval, že cena je vždy maximum toho, co jsou v místě a času lidé ještě ochotni zaplatit.
Jak říká klasik, cena je číselným vyjádřením stropu dojivosti zákazníků. Nikdy tomu nebylo a není jinak, i kdybychom měli sto tisíc antimonopolních úřadů a regulátorů trhu, a je to tak dobře. Neboť švec si nikdy nemá stěžovat na vysokou cenu u krejčího, neboť ten bude mít aspoň peníze na jeho drahé boty.
Lidové noviny dnes přinesly na titulní straně článek se zavádějícím titulkem "Prezidentem USA chce být kandidát s českými předky". Z článku se totiž dozvíte, že demokratický kandidát John Kerry měl dědečka, který se narodil v městečku Bennisch, dnes Horní Benešov na Bruntálsku, jmenoval se Fritz Kohn a byl synem sládka Benedikta Kohna a matky Mathilde, která pocházela z Pruska.
Ač čtu jak čtu, českého předka nedohlédám. Titulek by tedy měl správně znít "Prezidentem USA chce být kandidát, jehož předkové se narodili na území dnešního Česka."
Abych Vás přivedl na jiné myšlenky: víte, že nový Rolls -Royce Phantom má, mimo jiné, znak RR na nábojích kol na ložiskách, takže po zastavení je znak vždy ve svislé poloze? Že Vás to nezajímá, neboť jste přesvědčeni, že si takové auto nikdy v životě nebudete moci dovolit? Upozorňuji Vás, že s takovým přesvědčením si ho opravdu nikdy v životě nebudete moci dovolit.