PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Mocnář Havel ani při odchodu nepřekročil svůj stín a ponechal proto svoji ženu uspořádat v Národním divadle ( Národ sobě) představení, v němž mu dvorní šašci, vynikající, průměrní i mizerní, mohli vzdát hold. To vše se včera událo v České REPUBLICE.
US-Deu čeká další zkouška ohněm: ministerstvo financí chce znovu oprášit milionářskou daň (V sociální demokracii je po ní silná poptávka, prohlásil ministr Sobotka) a Karel Kuehnl tento staronový nápad okamžitě komentoval slovy "Naprosto vyloučené". Totéž tvrdí jeho lidovecký kolega Kalousek.
Teď jde jen o to, zda-li jsou jejich soustraníci, sedící ve vládě, schopni tento návrh zablokovat či v případě neschopnosti ochotni opustit teplá vládní křesla. Silně o tom pochybuji.
Myslím, že je opravdu nejvyšší čas založit vlivné "Sdružení daňových poplatníků", které by jednak kontrolovalo každou korunu, kterou utrácejí rozhazovačná vláda a další veřejné instituce, žijící z legálně nakradených peněz, jednak by bylo mocnou silou, politicky trvale pracující na eliminaci Iljičů a Klementů z české politiky.
Vážně uvažuji, že se do toho pustím.
Další a další jména chrlí v zoufalství politikové vládní koalice, snažící se "vykalkulovat" kandidáta, který by byl akceptován alespoň polovinou plus jedním poslancem a senátorem a nebezpečí Klause na Hradě tak bylo konečně zažehnáno. A tak bez ohledu na to, že prezident by měl být člověkem s patřičnými praktickými zkušenostmi z chodu složitého mechanismu zákonodárné, výkonné a soudní moci, objevilo se včera další jméno, předsedkyně akademie věd Illnerová. Obávám se, že hlavním důvodem tohoto návrhu je fakt, že jde o ženu z intelektuálních kruhů,komunistům nepříliš až vůbec vadící.
Silně mi to připomíná starý dobrý americký vtip z éry pozitivní diskriminace: největší šanci na získání jakéhokoliv místa má jednonohá rozvedená černoška.
Krásný termín pro nového prezidenta vymyslel Ondřej Neff: OPOprezident. Tedy prezident, obecně přijatelná osobnost. Nicméně pravdu nemá: kdo je obecně přijatelný, není osobnost, neboť skutečná osobnost proti sobě vždy popuzuje spoustu blbců a nemůže být tedy nikdy "obecně přijatelná". .