SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
V Praze včera policie zastřelila po honičce téměř filmové prchajícího zloděje aut. Takže máme jistotu, že tento zloděj nebude ani během doby vleklého soudního projednávání, ani po návratu z nedlouhého vězení, kde se přiučí další fígle, už auta krást. Což je dobře.
Ještě lépe by bylo, kdyby takto na místě potrestaných zlodějů silně přibylo. Neboť i v tomto "řemesle" platí ekonomické zákony, a kdyby riziko tohoto "podnikání" takto dramaticky stouplo, se stoprocentní jistotou by též dramaticky ubylo krádeží.
Končící předseda Unie svobody- DEU Pilip prohlásil, že v Česku v politice končí a hodlá se politicky angažovat v EU. Předseda Pilip samozřejmě v Česku s politikou neskončil, ale "byl skončen", neboť se stal nevolitelným. V Bruselu ho ještě tolik neznají, a tak mu tam kyne přece jen nějaká ta šance. Pilip prostě umí!
První, neúspěšná, volba prezidenta republiky přece jen měla svoje nepopiratelná pozitiva: ukázala "konsolidovanost" ČSSD a vládní koalice, ukázala čecháčkovské trpaslictví Petra Pitharta a do třetice ukázala, že Václav Klaus nad všemi dosavadními i plánovanými kandidáty velmi vyčuhuje.
To se ovšem v Česku neodpouští.
Doufám, že ve většině českých rodin včera zaznělo: "No vidíš, mamino, ekonomika loni makala mnohem líp, než nám nakecávali. Dyť sem si říkal, že se máme líp než tvrděj!"
Slavná německá firma Grundig, součást symbolu německého hospodářského zázraku, bude, coby ztrátový podnik, prodána tchajwanskému výrobci počítačů Sampo.
Bez komentáře k "velkolepému" sociálnímu státu v Německu.
Rozdávání medailí - symboličtěji náš monarcha svoje regnum zakončit nemůže.
Už je to tady: podle výroční zprávy mezinárodního institutu Worldwatch zbývá na záchranu světa čas jedné až dvou generací.
Zůstávám zcela klidný - neboť hlasatelů konců světa historie již něco zažila - připomenul jsem si však starou historku sršatého G.B. Shawa na toto téma.
Přijde Shaw k holiči, který mu s očima na vrch hlavy líčí, že četl, že nastane konec světa - prvního dne zahynou všechna zvířata a třetího dne všichni lidé.
Proboha, kdo mne druhého dne oholí?, odvětí Shaw.
Starostka Borových Lad řekla v rozhovoru v Právu, že udržet v místě školu, je prestižní záležitost. Souhlasím, ale jen potud, pokud na neekonomický chod malotřídky budou doplácet jen místní rodičové školu navštěvujících dětí, případně další dobrovolní zájemci. My ostatní bychom však rádi platili na školství ( ale i na ostatní věci veřejné), vedené co nejefektivněji.
Nebudeme se hrabat v historii, co dluhy nemocnic způsobilo, ale zmapujeme, jak jsou dluhy velké a jak je řešit, prohlásil po jednání krajských hejtmanů s ministryní zdravotnictví Součkovou, severomoravský hejtman Tošenovský.
Problém tohoto tvrzení je ovšem v tom, že bez znalosti chyb systému minulého se kvalitnější systém buduje velice špatně - velmi bych proto doporučoval pojmenovat příčiny dluhů nemocnic, byť se to velice nebude líbit ani vládnoucím socialistům, ani odboráři Rathovi.
Další pecku - čenichovku obdržel Vladimír Iljič Špidla, když mu ústřední výbor strany, které doposud stále ještě předsedá, proti jeho vůli nasadil Miloše Zemana do souboje s Klausem a dozajista i s nějakým tím, po volbě Zemana narychlo upečeným, kandidátem lidovců. Pokud se prokousáte příšerně vytáčivými odpověďmi místopředsedy ČSSD Škromacha v rozhovoru s Lidovkami a začtete se mezi řádky, poměry v ČSSD budet mít jako na dlani.