ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Včerejší prezidentské volby ukázaly jasně dvě věci: jednak, že jediným smysluplným ( abych použil prezidentský výraz) kandidátem byl a zůstává Václav Klaus a dále, že sociální demokracie je ve stavu štěpném (z hlediska krátké polistopadové historie logickém) a vládní koalici, že drží při sobě jen společná touha po moci - korytech ( nehodící se škrtněte).
Ba dá se říct, že nebýt tady relikt KSČM, sociální demokracie by se docela dobře mohla rozštěpit na bolševickou Šmeralovu ( pardon, Špidlovu) a sociálně demokratickou Soukupovu ( Grossovu) stranu.
Nejhorším poznáním však je, že tato vládní sestava při svém ideové a názorové roztříštěnosti není a nebude schopna provést nezbytné reformy veřejných financí a sociální a zdravotní oblasti.
Je proto zcela logické začít vážně uvažovat o změně vlády. Na vládu nešpidlovskou, většinovou.
Pro méně chápavé: dovedu si docela dobře představit velkou koalici ČSSD - ODS (Gross - Topolánek), která by nalezla kompromis v nastavení míry přerozdělování ve výše zmíněných oblastech a pak nezbytné reformy razantně provedla.
Po včerejší nevolbě prezidenta republiky by měl Miloš Zeman opět vzkázat svému následníkovi Špidlovi, že vládnout se musí umět.
Po včerejším nestátnickém a trapném chování Petra Pitharta, který viditelně neunesl porážku, se doufám definitivně diskvalifikoval coby možný prezident Česka. Ba ani měkkýši by ho asi nechtěli.
Doufám jen, že dnešní Lidovky nevyrobily titulek k Pithartově přetištěné kandidátské řeči schválně. Zní totiž: Budu si stát za svým a neselžu.
Odbory tvrdí, že podpory v nezaměstnanosti se nesmí snížit, spíše by měly růst. Já tvrdím, že odborářští bossové by měli povinně navštěvovat kursy ekonomie.
Auditor odhalil, že VEŠKERÉ zakázky magistrátního odboru městského investora od roku 1998 jsou v rozporu se zákonem. Doufám jen, že nám tehdejší primátor Kasl, tak vehementně bojující za očistu radnice, vysvětlí, jak je možné, že v čele takového bordelu léta mohl figurovat a přitom zůstat bez jakékoliv odpovědnosti, čistý jak lilium. Tomu říkám umění.
Šéf výrobce mobilů Nokia tvrdí, že Češi dohnali v užívání mobilních telefonů Evropu ( nemyslí tím, pochopitelně Balkán, ale Evropu západní). Bohužel nikdo nezkoumal a neporovnal, k jakým hovorům a sdělením se mobily používají. Neboť je dozajista velký rozdíl, zda se užívají převážně k tlachání a nebo k práci či obchodu.
Docela by mě takový evropský přehled zajímal.