SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Co jsem se dozvěděl o prezidentských představách stále pravděpodobnějšího a pravděpodobnějšího kandidáta Petra Pitharta z jeho rozhovoru v dnešní MF Dnes?
Imponuje mu, že lidé v zaplavené obci Kly na Mělnicku začali lidé stavět nové rodinné domky a tak by je (opakovaně) navštívil.
Že si stále stojí za svým návrhem dvojdomku se Slováky. Že už si vytipoval kancléře a tiskového mluvčího, ale neprozradí je. Že dvacet let žil na okraji společnosti, neboť odevzdal legitimaci KSČ. Že budí důvěru a umí být nadstranický. Že "nemá důvod si nemyslet, že se na funkci prezidenta docela hodí". Že dá při volbě sám sobě hlas, ač původně oznámil, že si jej nedá.
A hlavně, že si myslí, že už z těch funkcí nezblbne.
Má pravdu, leckterá infekce vytváří celoživotní imunitu.
"Čapkovská čeština je tím, co bych preferoval", tvrdí další prezidentský kandidát Jaroslav Bureš. Nejsem si ovšem pranic jist, zda by takovému kandidátovi dal Karel Čapek přednost.
Také by mi mohl vysvětlit, co si mám představit pod jeho slovy, že chce promyšlenou, kultivovanou a noblesní imigrační politiku, neboť první, co mne po přečtení těchto přídavných jmen napadá, je noblesní přijetí všech imigrantů, promyšlené vybrání těch, kteří jsou schopní asimilace a přinesou nám něco víc než žádost o sociální dávky pro rozvětvenou rodinu a následné kultivované vykopnutí těch ostatních. Pokud to kandidát Bureš myslel takto, velice s ním souhlasím.
Také jeho sen, jeho velká vize, je zcela nečapkovská - Praha coby sídlo významných orgánů Evropské unie. Nejvyšší čas, aby lidé, které s sebou hodlá vzít na Hrad, začali potichoučku skupovat vhodné pozemky.
Odsouzený rabovač při povodních byl už v minulosti čtyřikrát soudně trestán - rabování dokonce prováděl v době, kdy čekal na nástup osmnáctiměsíčního trestu.
Absolutně, zcela absolutně nechápu, jak je možné při čtvrté recidivě dostat tak směšný trest. A nechápu, proč s tím zákonodárci nic nedělají. Připomínám jim staročeskou moudrost: mladý visalec na stáří nekrade.
Kometa byla často pokládána za symbol přicházejícího neštěstí. K Zemi se momentálně blíží dvě. Že by jedna symbolizovala volbu českého prezidenta a druhá irácké tažení ?