ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vydavatel Mein Kampfu Michal Zítek půjde znovu před soud - posudek politologa Zbořila totiž prohlásil tuto knihu za "bibli" dnešních nacistických hnutí.
Nechci žít ve státě, kde soudy nebo kdokoliv jiný bude rozhodovat o tom, co smím či nesmím vydat, co si smím či nesmím koupit, co smím či nesmím číst.
Ministryně zdravotnictví Součková, neschopna prosadit zcela socialistický model zdravotnictví a neochotna prosadit model tržní, vymýšlí proto namísto toho prkotiny: uvažuje, že zruší pediatry, neboť jejich práci zastane ambulantní lékař - specialista. Vskutku podstatný počin.
Rýsuje se zajímavá spolupráce nejsilnější a nejrozlehlejší světové velmoci - Spojené státy vojensky zatlačí na nepohodlný stát, Rusko nabídne jeho nepohodlnému vedení asyl a změny nepohodlné vlády na vládu zpřátelenou se tak dosáhne bez ohromných válečných výdajů, bez nepopulárních ztrát na životech a bez nepředvídatelných vedlejších účinků a následků.
Obávám se však, že takto racionálně se různí autokraté chovat nebudou. Škoda, bylo by to elegantní řešení.
Fascinují mě různé novinami pořádané ankety na téma Kdo má být budoucím prezidentem, pravidelně publikované přesto, že se jich účastní jen stovky lidí. Jejich vypovídací hodnota je opravdu zcela směšná a bylo by mnohem moudřejší, kdyby media věnovala tento prostor solidním informacím o prezidentských kandidátech.