STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Neexistuje jediný důvod, proč by se měl stát českým prezidentem názorově vyhraněný, sebevědomě vystupující, neboť vzdělaný a pracovitý kandidát, když jde o vlastnosti, které v Česku neletí. Takhle najít druhého Dubčeka, to by byla popularita!
To, že středočeští krajští radní odvolali v pondělí ředitele třinácti zadlužených nemocnic v tomto kraji, je logické jen na první pohled.
Řešením mizerné jízdy starého, rozbitého auta totiž není výměna řidiče, byť uznávám, že nový řidič může jezdit i s takovým autem o poznání lépe, ale výměna za auto nové.
Bez zásadní reformy zdravotnictví to prostě nepůjde, bohužel doba, kdy nebyly dokonale zformované zájmové skupiny, které mají o reformě natolik rozdílné představy, že výsledným vektorem jejich snažení je nulový pohyb, je už dávno pryč.
Vláda připravuje reformu státních financí, včetně daní i sociálních dávek a předpokládá, že jednání o definitivní podobě potrvá měsíce.
Jedno však můžeme mít už předem za jisté: těsně většinový vládní koaliční slepenec může z principu odsouhlasit jen "slepencovou", nekonzistentní, polovičatou reformu, která bude ve svých důsledcích horší, než stávající stav.
Moc se mi líbí spekulování o tom, zda-li po zvolení nového vedení odejde US - DEU z vlády. Neboť platí, že žádná politická strana dobrovolně nevyklidí své vládní pozice, pouze za jediného předpokladu - když je přesvědčena, že se do vlády vrátí a získá v ní více vlivu.
Protože nic takového US - DEU předpokládat nemůže ( její odchod z vlády by s vysokou pravděpodobností tuto stranu pohřbil), budou i bývalí pravičáci ( jeden příklad za všechny: Robert Kolář) lpět na vládních křeslech, byť by byla politika vlády sebešpidlovštější.