PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Dnešní MF Dnes má na titulní stránce dva články s následujícími titulky: "2002 - zlý rok české ekonomiky" a "Od ledna vzroste čtvrtině Čechů příjem, zvýší se platy i důchody".
Nedokážu si představit preciznější popis nesmyslnosti současné vládní politiky, za kterou bude, bohužel, předložen v blízké budoucnosti účet všem, včetně těch, kteří s touto politikou prožírání nevydělaných peněz hrubě nesouhlasí. Ba troufám si tvrdit, že nejvíce nakonec zaplatí právě ti, kteří nesouhlasí.
Řešením situace, kdy byla lékařka odsouzená za to, že neeskortovala nemocného tuberkulózou do nemocnice, ale spolehla se na slib, že tak učiní sám, není samozřejmě udělená prezidentská milost, ale okamžitá náprava právní situace, kdy je takové odsouzení vůbec možné.
Listoval jsem si během svátků s opětovným potěšením knihou Paula Johnsona "Dějiny dvacátého století" a velmi nepotěšeně jsem byl překvapen, kolik totalitních postojů a praktik v tomto státě přetrvává, ba dokonce se vrací.
Absolutně také nechápu, proč se právně neošetří opakované situace, kdy kvůli průtahům různých zájmových skupin vázne na léta rozhodnutí o důležitých stavbách ( naposledy stavba dálnice D11 od Poděbrad k Hradci Králové a poslým hranicím.
Docela dobře si totiž dovedu představit následující model: investor předloží ke schválení projektovou dokumentaci, která musí obsahovat veškeré zákonné náležitosti ( třikrát podtrhují zákonné, nikoliv různé vyhláškové a vnitřně předpisové). V rámci zákonem časově limitovaného schvalovacího řízení může kdokoliv podat zákonným způsobem připomínky k projektu. Schvalovací orgán je v rámci schvalovacího řízení akceptuje či neakceptuje a vydá rozhodnutí, proti kterému je možno - opět v zákonem limitované době - se odvolat ke správnímu soudu, který musí, opět v zákonem limitované době, rozhodnout. Je-li odvolání zamítnuto, platí náklady soudního řízení ten, kdo se neoprávněně odvolal, v opačném případě pak ten, kdo chybné rozhodnutí vydal.
Moje věta, že kdyby Česká televize přestala vysílat, ani bych si toho nevšiml, vzbudila v některých čtenářích glos dojem, že koukám na televizi Nova.
Nekoukám však na televizi v podstatě vůbec - sem tam na zprávy, a to na všech stanicích, neboť se bavím posunem výběru a výkladu informací jednotlivými redaktory, a sem tam na film, který mi unikl v kině a není k dispozici na DVD.
A jen velmi, velmi zřídka, z důvodů samomasochistické flagelace, nakouknu na část nějakého toho zábavného pořadu, když jdu kolem zapnutého televizoru ( moje paní má totiž hrozný zlozvyk používat televizi coby zvukovou kulisu).
Čas takto ušetřený věnuji pak četbě.
Fantastický dárek jsem na Štědrý den dostal od jednoho z vnuků, který je ve svých deseti letech ohromný fanda elektřiny a strojů: obrázek podivuhodného stroje s popisem "Auto, které nepotřebuje žádné palivo. Dědečkovi vynaleznu toto perpetuum mobile v roce 2021."
Už se těším.