PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Už jsem zažil kdejaké zacházení státu s našimi penězi, ale to, co jsem se dočetl včera, mi vyrazilo dech.
Blíží se vánoce a leckterý politik se je snaží využít k vylepšení svého "image". A tak ministryně zdravotnictví Součková včera nasedla do "svého" stříbrného bavoráku a odjela do zvířecího útulku v Bohnicích, kde předala do rukou ředitele krabici piškotů a nechala se vyfotografovat s roztomilým štěňátkem. Doufám jen, že alespoň ty piškoty zakoupila ze svého.
Na druhé straně se jí musím zastat: ječeli by militantní ochránci životního prostředí stejně, kdyby při návštěvě psího útulku nebyla ministryně ve starém kožichu, ale v umělohmotném kabátě, ale na nohách měla kožené boty, a nebo kdyby měla i gumáky, ale na hlavě měla plstěnou hučku ? Měli by, neboť na každý z výše jmenovaných výrobků je zapotřebí zabít nějaké chovné zvíře.
Fanatikům ( a to bez ohledu na předmět fanatizmu) však nikdy nejde o věc, vždy jen o ukojení vlastního fanatismu spíláním (v lepším případě) lidem s jiným názorem.
Televizní odboráři se děsí: plánovaný rozpočet ČT na příští rok - 4,6 miliardy korun - podle nich povede ke zhroucení vysílání nebo alespoň k jeho znekvalitnění ( jako by to ještě šlo).
Navrhuji jiné řešení: program ČT přestat okamžite vysílat ( spousta lidí, včetně mne, to vůbec nezaznamená) a každému občanovi ještě před vánocemi vrátit 460.- korun, které každoročně nedobrovolně sype do černé veřejnoprávní televizní díry. Moudří občané pak utratí takto získané peníze za to, co pro sebe ( oni sami, ne moudří plánovači) pokládají za nejlepší či nejprospěšnější
Pokud o nějaké šuškandě nemusíte pochybovat, pak je to šuškanda o tom, že se lidovci se socialisty tajně domlouvají na tom, kterak vyšachovat Václava Klause již v prvním kole prezidentských voleb. Neboť nic není pro lidovce typičtější než toto "luxovské" zákulisní handlování.
"Považuji to za kulturní terorismus, který nemá v historii českého výtvarného umění obdoby", přečetl jsem si slova tvůrce rudého srdce nad Pražským hradem Jiřího Davida a zablažilo mne, že je schopen takové racionální autokritiky. Jen o pár řádek dále mně došlo, že tím nemyslel svoji instalaci, ale přerušení proudu do ní.
Zaujala mne informace, že navigační systém, montovaný do některých škodovek, je pro zloděje natolik lukrativním lupem, že necháte-li takto vybavenou škodovku přes noc na některém pražském nehlídaném parkovišti, s pravděpodobností 99% najdete ráno auto bez navigačního systému.
Informace mne zaujala proto, že je- li pravdivá - a nemám důvod si myslet, že ne - proč potom policie nepoužívá takto vybavená auta jako skvělou vábničku na zlodějě a nechytá je přímo při činu po desítkách?