ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Bývá zvykem většinu celkových údajů rozpočítat na počet obyvatel, neboť výsledné číslo má většinou mnohem vyšší vypovídací hodnotu.
Zvláště u finančních údajů.
Údaj, že Česko dostane v přepočtu na hlavu nejméně peněz ze všech uchazečských zemí, t.j. 82 euro čili 65% toho, co dostane Slovinsko na jednoho svého obyvatele a 43% toho, co dostane na jednoho Poláka Polsko, má ovšem vypovídací hodnotu tak křišťálově průhlednou, až je to vládě, která tyto podmínky vstupu dojednala, nemilé.
Nemilé tak, že logika jde zcela stranou a ministerský předseda nám s vážnou až upíří tváří sděluje, že musí na adresu kritiků připomenout tak banální věc, že peníze z členského rozpočtu EU se mezi členské státy nerozdělují podle počtu obyvatel.
Což je jistě pravda. Pravda ovšem také je, že Česku, s jeho zcela středoevropskou polohou a exportním navázáním na Německo a zbytek západní Evropy, nic jiného než vstoupit do EU nezbývá, a to v podstatě za jakýchkoliv nabídnutých podmínek - a EU to zatraceně dobře ví. V porovnání se Slovinskem, Polskem a pobaltskými zeměmi také neplníme žádnou nárazníkovou funkci, za kterou dostaly tyto státy příplatek.
Pravda ovšem také je, že u nás se z nepochopitelných důvodů skutečné důvody politických dějů pojmenovávají málokdy a jen se mlží a cukruje a uhlazuje.....
"Nekonečná blbost" ,prohlásil na adresu nového obvinění své osoby bývalý bankéř Procházka z IPB. Vzhledem k tomu, že mu policejní rada klade za vinu transakci s dluhopisy, která byla od počátku do konce dozorována a schvalována Českou národní bankou a vzhledem k tomu, že je mu kladen za vinu vznik škody ve výši 16 milionů korun, ačkoliv na celé transakci banka vydělala 538 milionů korun a šestnáctimilionová "ztráta" je ziskem druhé strany obchodu, jeví se mi to také tak.
Podstatou dobrého obchodu totiž bylo, je a bude, že vydělají obě strany a podstatou dobré práce hospodářské kriminálky je, že ji provádějí hospodářští odborníci, kteří mají spoustu znalostí z praxe a ne z brožurek "Kriminalistou snadno a rychle".
Páni hlídací psi demokracie, což kdybyste nám někdy předložili curriculum vitae a soupis vzdělání alespoň těch hlavních hospodářských kriminálních radů? Neboť vidím-li sem tam v televizi ty často rozjívené, opupínkované mladíčky....
Německý historik Egon Fein ve své nové knize Hitlerova cesta do Norimberka tvrdí ( a to na základě výpovědi pátera Ubalda z Braunau z roku 1902), že Adolf Hitler se ve skutečnosti nenarodil v Rakousku, v pohraniční obci Braunau, ale za mostem v Německu, v bavorském Simbachu, kam 20. dubna 1889 nesla jeho matka Klara večeři manželovi, celníkovi Aloisi, a po náhlém porodu pak přenesli dítě zpět do Braunau.
I tak však stále bude platit, že největším úspěchem rakouské poválečné diplomacie je to, že přesvědčila celý svět, že Hitler byl Němec a Beethoven Rakušan.