STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Moc jsem se bavil při čtení dnešních zpráv o prvním jednání politického grémia ODS v novém složení. Podle tisku, který vycházel z informací účastníků gremia, bylo jednání věcné, konstruktivní, pracovní, korektní, racionální, pozitivní,konsenzuální a neemotivní.
Ze zdůrazňování dokonalé harmonie a jednoty vedení usuzuji, že si toto nové vedení zatraceně dobře uvědomuje existenci zájmových bloků uvnitř ODS, jinak by takto nehovořilo. Člověk totiž nechodí po světě a neříká neustále "Mne dnes netlačí boty, mne dnes netlačí boty", to činí jen tehdy, když jej tlačí a nechce to z nějakého důvodu přiznat.
Pokud by si politik či jiná mediálně zajímavá osoba na veřejnosti četla například důvěrný milostný dopis, byla při tom vyfotografována, a to včetně části textu dopisu, a fotografie zveřejněna, byl by to, podle nejvyšší české státní zástupkyně, zřejmě trestný čin. Když je dnes a denně politik či jiná mediálně zajímavá osoba fotografována či jinak obtěžována, často i nikoliv na veřejnosti - viz před lety fotografie prezidenta Havla na nemocniční posteli, brané z velké vzdálenosti - nejde o nic trestného, je to jen otázka vkusu.
Velmi zvláštní.
A mimochodem, jak se státní zástupkyně postaví k situaci, kdy na ulicích budou stovky kamer, stále monitorujících všechno a všechny, včetně jejich textových zpráv na displejích? Utěší nás tím, že tato technika ZATÍM takto detailně zaostřit nejde? A nebo tím, že tyto informace sice někde jsou, ale nebudou publikovány?
Nabízím ještě jeden úhel pohledu na Klausovy esemesky, zachycené Bleskem: je-li dnes již bývalý předsedsa ODS opravdu přesvědčen, že Topolánek je "prázdný a falešný", jak psal, pak tím, že tento svůj silný názor před volbou nového předsedy ODS delegátům kongresu nesdělil a klidně nechal takového člověka zvolit předsedou strany, kterou spoluzakládal a jejíž je stále členem, pak ODS svým jednáním velmi poškodil.
Noviny se široce rozepisují o bývalém náčelníkovi generálního štábu Šedivém a jeho angažmá izraelskou firmou, která má stavět dnes již proslavenou dálnici do Ostravy.
Jedna, ta podstatná, informace se ovšem nikde neobjevila: začala kooperace mezi generálem a izraelskou firmou až po jeho odchodu z funkce a nebo již dávno dřív?
Muž, který opakovaně volal na různé instituce a vyhrožoval jim bombovými útoky (jen na letiště v Ruzyni volal pětkrát), byl konečně dopaden.
Hrozí mu až pět let vězení.
Nemohu se zbavit dojmu, že patřičnějším by byl středověký trest vyříznutí jazyka.