PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Moje první a jediná glosa k právě proběhlému 13. kongresu ODS, vzhledem k absenci jakékoliv vize, vzhledem k pozadí volby vedení a k výsledku této volby, je následující:
Komu není rady, tomu není pomoci - delegáti tohoto kongresu zvolili přesně takové vedení, jaké si současná ODS zaslouží.
Vláda dnes má rozhodnout o navýšení či nenavýšení platů zaměstanců rozpočtových a příspěvkových organizací o 8.2%, a to včetně platů duchovních různých církví.
Při této příležitosti je opět zapotřebí si uvědomit, kterak nesvobodně nevolnicky s námi "demokracie" zachází: musíme povinně, pod hrozbou trestu, přispívat na rituály části občanů, a nesmíme v žádném případě tyto svoje peníze použít na to, co si svobodně rozhodneme sami.
Jaký to výsměch dermokracii a svobodě na počátku třetího tisíciletí. A odluka církví od státu se stále odkládá a odkládá...
Debata místopředsedy KSČM Filipa a ministra průmyslu Rusnoka z ČSSD ve včerejší Sedmičce , týkající se stavebního spoření, nepostrádala dokonale kocourkovský rys, neboť stavebním spořením se v Česku nepochopitelně nazývá státem regulované spoření části občanů, kterým stát z daní všech občanů přispívá na úroky z tohoto spoření, které pranic nemusí být užito na stavbu či stavební úpravy domů a bytů.
Myslím, že je nejvyšší čas podpořit žádoucí stavební činnost občanů cílenou podporou hypoték na stavbu či rekonstrukci domů a bytů a současné stavebně - nestavební spoření bez náhrady zrušit.
Podobně kocourkovsky vyzněla debata o nemocenském pojištění, neboť o klasickém pojištění rizika onemocnění a tedy momentální ztráty platu, nepadlo ani slovo. O komplikovaných státních zásazích, které by snížily děsivou, neboť výhodnou, nemocnost, se zato mluvilo pořád. Ignorování dávno objeveného je zřejmě stále nejoblíbenější činností českých politiků, bohužel bez ohledu na stranickou příslušnost.
Část demonstrantů při schůzce EU v Kodani nesla heslo "Nevzniká Evropa občanů, ale Evropa vykrmených právníků".
Obávám se, že v tomto hesle se skrývá mnoho pravdy - viz pozapomenuté všeslovanské přísloví, citované Fr. L. Čelakovským: Pámbůh lidi ztrestal, advokáty seslal.