PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Docela mne překvapilo, že si nikdo z novinářů nezažertoval na téma "Kongres ODS zahájen v pátek 13tého a co z toho může vzejít".
Faktem ovšem je, že to mediálně důležité se odehraje až v neděli patnáctého - volba nového vedení, a to nejdůležitější se odehraje v následujících měsících, ve kterých buď nové vedení dokáže zpracovat novou vizi ODS, nové cíle pravicové strany v Česku počátku třetího tisíciletí a způsoby jejich dosažení, nebo to nedokáže a bude se utápět v trvalé opoziční kritice každého hnutí socialistů ( což nakonec vede k tzv. ratlíkovskému syndromu, tedy, že trvale poštěkávajícího už nikdo nevnímá) a k opozičním návrhům řešení jednotlivostí.
Pevně doufám, že dojde k alternativě první, a že novou vizí bude prosperující Česko bez politikaření na život a na smrt, zato však s důslednou, efektivní správou státu.
Trvale prosperující však může být Česko jen a jedině tehdy, budou-li jeho obyvatelé schopni vyrábět výrobky, které bude okolní svět ochoten kvůli poměru ceny a kvality kupovat. Přechodně prosperující může být i za pokračování stávajícího stavu, kdy se stáváme novou, montážní spolkovou zemí, ve které cizí firmy montují výrobky, ovšem jen tak dlouho, dokud se jim nevyplatí přenést výrobu do levnější země.
Chceme-li však být státem trvale prosperujícím, bude nezbytné investovat mnohem více peněz než dosud do vzdělání, aby absolutně každý, kdo chce a umí, mohl studovat, tedy investovat do budoucnosti, namísto dnešního ohromného transferu peněz do "sociálna", tedy do minulosti a přítomnosti. To je první předpoklad.
Druhým předpokladem je totální revize zmatečného zákonodárství, které dělá z podnikání a žití vůbec pochod trnitou džunglí a silně odrazuje nejen podnikavé.
Třetím předpokladem je kvalitní daňový systém, přehledný, s daněmi tzv. mravnými, které netrestají schopné, pracovité a úspěšné.
A posledním předpokladem je zákonodárstvím donutit ty, kteří by pracovat mohli, ale nechtějí, aby buď pracovali, nebo živořili za existenční minimum, tedy skoncovat s uplácením neschopných.
Investice do vzdělání (úmyslně nepíšu jen do školství,včetně zanedbávaného učňovského, neboť investice do sportovních oddílů, zájmových kroužků a všude tam, kde se formuje charakter a postoje mladé generace) mají ještě mnoho dalších příjemných vedlejších účinků:
Vzdělanější lidé jsou méně manipulovatelní demagogy všeho druhu.
Vzdělanější lidé jsou odpovědnější, což se promítne i v možnosti prosadit zodpovědnější důchodový, zdravotní a sociální systém.
Vzdělanější lidé více dbají na vzdělání svých dětí, nastartovaný proces je tedy "samohybný".
Vzdělanější lidé jsou pravicovější ( viz volební statistiky), jde tedy i o stranický zájem ODS.
Jsem tedy přesvědčen, že ODS by měla, při zachování všech konzervaticních a liberálních zásad, vyrazit do volebního období ( a to už probíhá od minulých voleb) s heslem VZDĚLÁNÍ PŘEDEVŠÍM a toto heslo ve spolupráci s českou inteligencí a vůbec všemi, kdož budou ochotni pomoci (a věřím, že jich bude hodně), trvale naplňovat.
Vzpomínáte na tu scénu z jednoho pokračování Kleinových filmů o "básnících", kterak herec Sommer, když je odvážen s infarktem do nemocnice, na nářky manželky, že by měl přestat kouřit, odpovídá: "Ježíšmariá, ženská! Napravo rakety, nalevo rakety a ty mě strašíš s kouřením!
Zrovna tak mně připadá ministryně zdravotnictví Součková, která v době, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna neplatí lékařům za odvedenou práci, nemocnice se topí se stamilionových dluzích a délka nemocnosti je u nás nejvyšší v Evropě, vytáhla do boje proti léku na spaní Rohypnol, neboť jej zneužívají narkomané.
Osobně bych ponechal narkomany, ať se dobrovolně oddělají co nejdříve a čím chtějí a věnoval se rozvoji lékařské péče pro nás obyčejné, drogy neberoucí, a tedy ohled zřejmě nezasluhující, občany.
Kdysi dávno jsem napsal, že Evropská unie nás vezme mezi své řady tehdy, až se to bude hodit jí, a za podmínek, které budou spolknutelné tamějším voličstvem. Pranic jsem se nemýlil, že?
Také bude zajímavé sledovat prezidenta Havla, zda bude promlouvat o věcech vyšších a nebo konečně alespoň na závěr své kariéry bude jako lev bojovat za tak mrzkou věc, jako jsou podmínky vstupu a peníze pro Českou republiku.
Ředitelka vinohradské nemocnice založila v této nemocnici další, již třetí, odborovou buňku a vyjednává tak sama se sebou o pracovně- právních vztazích a mzdách. Typicky česká fraška.
Astrologové, či správněji numerologové, tvrdí, že dnes, v pátek třináctého prosince, jsme pod vlivem čísel 13 ( to je 1+3 = 4) a 12 (to je 1+2=3), přičemž 4+3 =7. A sedmička je kočárem a člověk jeho kočí, záleží tedy podle numerologů jen na nás, jak vůz ukočírujeme a kam.
Což se mi líbí, neboť jsem přesvědčen, že to tak platí každý den.