ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Moc doufám, že cvrlikání na pražských střechách, že primátor Pavel Bém bude kandidovat na místopředsedu ODS jen v případě, že bude předsedou zvolen Jan Zahradil, v opačném případě však stáhne svoji místopředsednickou kandidaturu v jeho prospěch, je opravdu jen falešným cvrlikáním. Neboť s jakoukoliv politickou stranou, která se ocitla v rukou svého pražského městského výboru a hlavně lidí v jeho pozadí, to nikdy nedopadalo nejlépe. Také moc doufám, že si to delegáti z regionů uvědomí.
Celní správa provedla velkou razii v malešické tržnici, při níž zabavila převážně vietnamským obchodníkům neproclené zboží a zboží falešných značek za desítky milionů korun. Chtělo by se jí zatleskat, ale není náhodou hlavním úkolem celní správy takové zboží proclít hned na hranicích nebo, v případě zboží falešných značek, je tam rovnou zabavit? Nedluží nám tedy celní správa vysvětlení, kterak se toto zboží vůbec mohlo dostat do republiky a kdo za tak mizernou práci konkrétně může?
Mrtvých na přechodech přibývá, a to zásluhou zákonodárců, kteří uzákonili absolutní přednost chodců na přechodech a přitom ponechali příliš mnoho přechodů na často příliš nevhodných místech, o osvětě mezi řidiči a hlavně chodci nemluvě. Tak končí každá revoluce - v krvi.
Hlavní obžalovaný v případu H - systému Smetka drahnou dobu trvá na vyslechnutí francouzského občana Clauda Dvořáka, který podle něj je skutečným strůjcem krachu H - systému. Běžný úhybný manévr, chtělo by se říci. Jenže: zda se policie Smetkovým trestním oznámením na Dvořáka z roku 1996 (!!) vůbec zabývala, nelze prý zjistit, neboť policie dne tvrdí: "Při srpnových povodních byl vytopen archiv oddělenbí Policie ČR Bartolomějská, došlo ke kontaminaci spisů, a proto byl celý archiv spálen.Proto nelze přezkoumat ani postup tehdejšího policejního orgánu, ani správnost vyřízení." No comment.
Novopečený senátor Mejstřík ve včerejším rozhovoru v MF Dnes říká: "Lidovci mi nabízeli 50.000.- korun na úhradu mé předvolební kampaně, když vstoupím do jejich senátního klubu." A dále: "Jeden kolega mi nedávno s očima na vrch hlavy vyprávěl, že na schůzi klubu ČSSD se ho snažili získat příslibem nějaké dotace do vesnice, kde působí. Samozřejmě člověk nemůže říct, že je to úplatek, když je to ze státního rozpočtu. Ale, prostě to dokážou zařídit."
Samozřejmě, že se Mejstřík mýlí - úplatek to je, jen není v tomto státě trestný. Existuje samozřejmě možnost, že si hlídací psi demokracie důkladně prostudují rozpočet do posledního haléře, zkontrolují, kolik peněz a jakým způsobem doputovalo do volebních okrsků toho kterého poslance a senátora a tyto informace zveřejní, aby voličové věděli.
Průšvih ovšem je, že dotovaným na úkor jiných, tedy voličům takto se chovajících poslanců a senátorů, je takové jednání veskrze sympatické.
V tomto rozhovoru je Mejstřík také sympaticky otevřený, dojde-li na jeho osobu: ruku zvedne pro toho kandidáta na předsedu Senátu, kdo mu pomůže stát se členem výboru pro životní prostředí a také v podpoře konkrétního prezidentského kandidáta vidí prostor k nějaké dohodě. Otevřeně též přiznává, že příjmy ze senátorství půjdou nejprve na splacení dluhů a pak asi na nové auto.
Říkám "sympaticky otevřený" bez ironie, neboť sympatie ve mně vzbuzuje každý, kdo aktivně napomáhá tomu, aby voliči konečně přestali volit týpky, pro něž jsou postavení a příjmy v senátorské či poslanecké funkci životním vrcholem. Neboť ti se z pochopitelných důvodů silně těchto svých koryt drží a na práci už jim žádná končetina nezbývá.
Také Vladimír Iljič Špidla zahýřil úpřímností, když při večeři, kterou uspořádal pro předsedy krajských organizací ČSSD v Kramářově vile. (Mimochodem, hlídací psi demokracie, zeptejte se za mě v Lidovém domě, kolik zaplatili státu za nájem, občerstvení a.t.d., neboť kategoricky odmítám na podobné stranické dýchánky přispívat ze svých daní byť jen jediným haléřem), ztratil na chvíli svoji mrtvolnou tvář a dle očitých svědků prohlásil, že pokud se Zeman stane prezidentem, tak půjde tato strana ( rozuměj - ČSSD) do prdele.
Nebojte se, Vladimíre Iljiči. Pokud budete všem neschopným a nemakačenkům přispívat jako dosud, budete stále silní. Neboť v této části národa vždy vstanou noví bojovníci.
Měl bych ještě jeden úkol pro hlídací psy demokracie: Bývalý náměstek policejního prezidenta Antl, který nyní pracuje pro mediálního (dvakrát podtrhuji) poradce ministra vnitra Grosse, včera řekl MF Dnes: "Jsme domluveni s panem Formanem, že do konce roku se u něj podívám na nějaké smlouvy a případná trestní oznámení.
Totiž: mám tomu rozumět tak, že ministr vnitra zásobuje svého mediálního (!!) poradce smlouvami ( ministerskými? , z vyšetřovacích spisů? ) ,aby zjistil, co by šlo mediálně politicky využít? Nebo jak to, ksakru, je?
P.S. A nenechte se odbýt chlapeckým úsměvem. Žádejte jasnou odpověď.
Právo včera přineslo dramatický článek o stovkách zaměstnanců zahraničních firem, sídlících v Česku, propouštěných ke konci roku. O příčinách, proč zahraniční společnosti přesunují výrobu do jiných, levnějších zemí, ani slovo. Což je škoda - vládě by základní ekonomické školení velmi, velmi prospělo.
Týdeník Týden včera v článku "Bushova záhadná nabídka" napsal, že prezident Bush při návštěvě summitu NATO obdaroval jen některé české státníky, přičemž klíč jeho obdarovávání zůstal utajen - dárku se dostalo třeba Haně Marvanové či Ivanu Pilipovi, nikoliv však například Václavu Klausovi. Myslím, že klíč, který neurčoval Bush, ale pražská americká ambasáda, je zřejmý. Nápověda: postoj k americkým stíhačkám pro českou armádu.
Rád bych ale Václava Klause uchlácholil - dostal jsem kdysi v Bílém domě černozlaté manžetové knoflíčky se znakem Spojených států - dají se však, pokud máte alespoň trochu vkusu, nosit jen na americké půdě a to ještě jen 4. července, v Den americké nezávislosti.
Ne, teď zase budu nařčen z antiamerikanismu.... dobrá tedy: darovanému koni na zuby nehleď. Ale stejně mi připadají velmi podobné jako manžetové knoflíčky, které jsem si kdysi z recese koupil na jakémsi blešáku : byly stejně černozlaté, namísto znaku měly siluetu traktoru a místo nápisu United States of Amerika JRD Lučenec ( pro nepamětníky: JRD = Jednotné rolnícké družstvo.) A jsou z eloxovaného hliníku.
A jako ten Čochtan, oboje mám ještě schované.
Představte si, že známý protidrogový bojovník Jiří Vacek přišel až nyní, dlouho po tom, co kandidoval ve volbách za lidovce, na to, že lidovci "jsou zaslepeni vnitrostranickým intrikařením stejně jako vlastní kolaborací s mechanismy moci". Alespoň tak to napsal v otevřeném dopisu Cyrilu Svobodovi a vedení KDU - ČSL. Co si píchá, že má tak zpomalený postřeh? Asi nic, zřejmě se mu jen dostalo lidoveckého chování v množství větším než obvyklém.
Ach, kolikrát jsem taková a podobná slova slyšel ! Dodnes píšící Jiří Ruml ve dvaceti přišel do Československého rozhlasu, do sportovní redakce, přesto však militantně okomentoval proces se Slánským v roce 1952. Jaký jsem byl hlupák a zaslepenec! Kdo však ve dvaceti není socialista, nemá srdce, říká dnes. A že po tom, když zjistil o komunismu let padesátých pravdu, zůstal v KSČ? "Měl jsem jako ostatní mindrák, že jsme tomu pomáhali, a myslel jsem, že ve straně musím zůstat, abych ji polidštil".
No comment. Vlastně jeden ano: přesně na takto "pružných" Rumlech stojí každá sviňská diktatura.