PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
V ODS sice stále ještě přetrvává při volbě kandidátů na stranické funkce kritérium "hlavně, že je od nás", přece však se alespoň při vnějším pohledu blýská na lepší časy - pražská ODS navrhla mezi "svými" kandidáty na post místopředsedů také Severomoravana Topolánka ( aby mu trochu zpříjemnila to, že proti němu nasazuje na funkci předsedy Zahradila a získala tak pro Zahradila pár severomoravských hlasů), jihomoravská zase upřednostnila Severomoravana Langera ( zda za podporu "vlastní" Němcové v boji o předsednické křeslo řečeno samozřejmě nebylo). Prostě - začíná klasická šachová partie - s plánovanými obětmi a tahy. Pokud ovšem delegáti kongresu tuto neděli vezmou alespoň trochu rozumu do hrsti, nenechají se zmást natolik, aby propásli šanci vytvořit duumvirát Nečas - Bém a z kandidátů na místopředsedy vybrali ty, kteří jsou k tomuto tandemu nejkompatibilnější. Stále jsem mírný optimista.
Kdykoliv vidím v televize emotivně použité záběry - jako je například ptáka obaleného naftou z potápějícího se tankeru, uvědomuji si nejsilněji manipulační schopnosti televize. Neboť supím soustředěním se na katastrofy, neštěstí a havárie, které nikdy nebývá vyváženo stejným soustředěním na pozitivní přínosy civilizace, vytváří televize zcela falešný obraz dnešního světa a tím napomáhá k vytváření velmi falešného žebříčku hodnot a postojů u svých diváků.
Dělat s tím, bohužel, nejde nic, jen na tuto distorzně manipulační funkci moderních medií trvale upozorňovat a vytvářet tak u publika vysokou hladinu antimanipulačních protilátek.
P.S. Nenechte se hlavně mýlit, že snad media tak intenzivně bojují zdůrazňováním nedostatků za jejich nápravu - jen vycházejí z historicky prověřené zkušenosti, že nic nepotěší lidi víc, než neštěstí druhých - a sledovanost roste a zisky z reklam též.
Otřesný případ fungování české justice se opět vrací - české soudy různých stupňů postupně odsoudily Martina Ježka k 15 letům odnětí svobody za to, že v září 1993 utýral čtyřletou nevlastní dceru, k 1 roku za neposkytnutí první pomoci, k 12 letům za ublížení na zdraví s následkem smrti, zcela zastavily řízení kvůli neúměrné době procesu bez zavinění obžalovaného, a nakonec zrušily všechna rozhodnutí a nařídily nové projednávání.
No comment. Vlastně jeden ano: předpokládám, že všichni zúčastnění soudci brali celou tu dobu čtrnácté platy a odměny.
Kolegové poslance Stanislava Křečka z ČSSD, toho, co se neoprávněně chlubil titulem JUDr. a militantně hájí na všech frontách všechny, co bydlí v bytech s regulovaným nájemným na úkor ostatních, jej s vážnou tváří navrhli do funkce ústavního soudce České republiky.
Chápu, že se jej chtějí zbavit, ale v celém svém životě jsem neviděl větší výsměch občanům. Co vše si ještě necháme líbit?
V dnešních Lidovkách je sympatický rozhovor s půvabnou majitelkou společnosti Drink S.O.S., která dodává lidem, kteří něco upili a mají před sebou ještě nějakou tu cestu vlastním autem, střízlivé šoféry, kteří je dopraví na místo určení. Co v článku chybělo, je to, že tato služba má mezi klienty sympatickou a trefnou přezdívku "sosáci".