PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Televizní radní, ředitel Národní galerie Milan Knížák, řekl ve včerejší besedě Radiožurnálu, že by nový ředitel České televize měl být zkušený manažer, který neměl a nemá nic společného s medii, což je i můj názor.
Neboť jen člověk " z venku", neumazán z malého, maličkého českého mediálního dvorku, by mohl v tomto hvězdném podniku (hvězdný od slova Štern) splnit herkulovskou úlohu vyčištění chlévů.
Důvod, proč by nějaký zkušený manažer toužil přejít ze soukromé sféry zrovna do socialistické ( pardon, veřejnoprávní) České televize, jsem ovšem nenašel. Takže nakonec se stane ředitelem pěkně po česku opět člověk, který bude vadit nejmenšímu počtu lidí, co buď mají a nebo si osobují právo do toho mluvit. Vsaďte se.
Kolik peněz dostanou od státu budoucí bývalí prezidenti?, položil si dnes před projednáváním této věci v poslanecké sněmovně řečnickou otázku ranní Radiožurnál.
Otázka je to zcela nesmyslná, neboť by správně měla znít: Kolik peněz z našich daní dostanou budoucí bývalí prezidenti?
Rozhodovat o tom budeme nepřímo my, co jsme přišli k volbám, prostřednictvím námi zvolených poslanců. Rozdíl mezi našimi názory (nejen na tuto otázku) a faktickým rozhodnutím poslanců pak určuje míru nekvality naší volby, neboť v ideálním případě by námi zvolení kvalitní poslanci rozhodovali podle názoru svých voličů.
Poslanecká sněmovna chce dnes jednat o podivné smlouvě státu s izraelskou firmou na výstavbu dálnice do Ostravy. Chtěli by také, spolu s ministrem Šimonovským, posoudit, zda za zpracování, prosazení a vládní schválení této smlouvy někdo neshrábl pořádný balík peněz.
Domnívám se ovšem, že to není třeba dokazovat, Kdokoliv se podívá na cenu a podmínky smlouvy, musí mu být jasné, že zadarmo to rozhodně nebylo.
Otázkou tedy zůstává jen to, zda se podaří prokázat, kdo co dostal. A vsadím se s vámi, že po velkém mediálním ohňostroji zavládne i v tomto případě tradiční tma. Mýlit se mohu pouze v případě, že tento případ bude použit v rámci vnitrostranického boje v ČSSD - pak se alespoň útržky pravdy přece jen dozvíme.
Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby podobných kulišáren jaké předvádí "nezávislý" senátor a zastupitel Mejstřík, dopustil některý senátor a zastupitel ODS? To by byla štvanice! Quod licet Iovi....
Chováme se leckdy zcela nesmyslně. Důkazem budiž statistika udělených dopravních pokut za rychlou jízdu a pokut za sjeté a jinak poškozené pneumatiky.Policie totiž pokutuje řidiče dle snadnosti udělení pokuty a nikoliv podle nebezpečnosti přestupku. Těžko mne totiž přesvědčí, že vyšší rychlost, než je povolených 130 kilometrů, moderního vozu, na nepřecpané, suché dálnici je nebezpečnější než jízda různých vraků na příšerných ojetinách za deště. A navíc - kdyby policie důsledně vyloučila z přepravy všechny ty stále jezdící a kouřící osobní i nákladní vraky, usnadnila by tím ohromně jízdu ostatním řidičům, jejichž spěch, tam kde to na hlemýždích silnicích jde, a agresivita z dnešní nesnadné a neplynulé jízdy, by se dramaticky snížily.
Také Němci se nestačí divit, jak se jim ve volbách podařilo naletět zkušenému demagogovi Schroedrovi, zrovna tak jako se nestačí divit tomu, že jim poněkud zatajil stav rozpočtů a připravované zvyšování daní. Jak je vidět, počet lidí, schopných - přeneseně řečeno - investovat do kampeličky, slibující nesmyslné úroky, je i v sousedním Německu dost. Ach jo.