SOBOTNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vzhledem k sumě vynaložené na bezpečnostní opatření během summitu NATO v Praze, která přesáhla 600 milionů korun, se dá říct, že na eliminaci jednoho demonstranta bylo vynaloženo více než milion korun. Je to děsivá představa. Pokud si ovšem vláda vezme z výsledku těchto opatření poučení, že prevence je opravdu desetkrát levnější a desetkrát účinnější než terapie ( což dokázala účinnost vracení militantních "mozků" nepokojů již z hranic) a tuto zkušenost patřičně uplatní při svém vládnutí obecně - tedy i v sociální oblasti, ve zdravotnictví, ve státní správě a.t.d., nebudou to vyhozené peníze. Neboť zkušenost je laciná za každou cenu.
Obávám se však, že jsem příliš velký optimista.
Premiér Špidla navrhl NATO, aby zřídilo na našem území velitelství pro boj se zbraněmi hromadného ničení. Tento návrh má ovšem jeden háček, ba přímo hák. Tuto nabídku s nikým nekonzultoval, ani s politiky, o občanech ani nemluvě.
Zřejmě se však negativních reakcí na takovéto jednání zalekl a vymluvil se tedy na překladatele: navrhoval prý nikoliv velitelství, ale specializované středisko, "kterému někdo může říkat velitelství".Je to ale moron!
Cena živých vepřů se propadá - ze čtyřiceti korun za kilo živé váhy na současných korun třicet, přičemž dle pěstitelů je hranice rentability korun třicetdva. Už vidím, jak chovatelé přicházejí s řešením: zakázat dovoz a dotovat domácí výrobu. Vsaďte se ovšem, že návrh na snížení hranice rentability zvýšením produktivity práce určitě nezazní.