PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
"Historie je humbuk", říkával Henry Ford a na tato jeho slova jsem si vzpomněl při čtení titulku dnešních Lidovek "V Praze se psaly dějiny: NATO se rozšiřuje k hranicím Ruska". Neboť jedno je jisté: o rozšíření NATO se rozhodlo jindy a hlavně jinde než v Praze.
Jak typické! Trh předpokládá, že vláda nakonec rozhodne o tom, že Telecom neprodá a tak akcie tohoto podniku rychle zvýšily svoji cenu o 6.6 %. Analytikové finančních trhů to vysvětlují tím, že v případě zrušení privatizace tento nadále státní podnik vyplatí tučnou dividendu. Soukromý majitel by zisk vrazil do rozvoje - česká socialistická vláda coby většinový spolumajitel ovšem potřebuje peníze, peníze, peníze.
Dnes má svátek Cecílie. Toto jméno je latinského původu - základem je slovo caecus : krátkozraký až slepý. Myslím, že by to byla vhodná patronka současné české vlády, velmi krátkozrace žijící na dluh a stále odkládající nezbytné reformy důchodového, sociálního i zdravotního systému. A Vladimír Cecil Špidla také nezní špatně.