ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nebudu předstírat, že jsem o rozhodnutí Petra Nečase kandidovat na předsedu ODS nevěděl. Měl jsem proto možnost si jeho kandidaturu, okolnosti této kandidatury a případné následné děje a souvislosti nechat v klidu projít hlavou. Zvláště dlouho jsem v mysli prodléval nad silně pravděpodobnou možností, že by prosincový kongres vytvořil silný tandem Nečas - Bém (když už pražští stařešinové ODS brání Bémovi ve funkci předsedy), a to ve funkcích předseda - první místopředseda. Ba doufal jsem, že tento tandem oznámí svoji kandidaturu současně.
Myslím, že by to po selhání Evžena Tošenovského a následném pomnožení kandidátů "z nouze" bylo jedno z mála rozumných řešení, která ještě vůbec zbývají, ba řešení nejrozumnější.
Petr Nečas je dlouholetým členem vedení ODS a dlouholetým poslancem s nemalými zkušenostmi jak z poslaneckého klubu, tak ze zasedací místnosti sněmovny, zrovna tak jako z kuloárů a z mezistranických jednání. Pavel Bém je zkušeným komunálním politikem.
Petr Nečas je reprezentantem regionálním, neboť v Praze a pražských poměrech naštěstí nezakotveným, Pavel Bém reprezentantem velkoměstským, pražským.
Petr Nečas vždy bytostně tíhl ke konservativnější části ODS, zatímco Pavel Bém je zřejmý liberál evropského střihu.
Petr Nečas je reprezentantem s kořeny v minulosti ODS ( aniž by mohl být jakkoliv spojován s neslavným Sinha - Bácsovským obdobím), Pavel Bém novou krví ( bez možnosti jakkoliv mu mediálně otloukat minulé hříchy o hlavu).
Oba dobře znají Václava Klause, oba si váží všeho dobrého, co pro ODS a tento stát udělal, oba však nikdy nepatřili k těm, kteří by se báli projevit jiný názor a hájit jej, aniž by to dělali s mediálním halasem a se ztrátou elementární loyality.
Oba dva dokáží mediálně zapůsobit kultivovaným projevem, byť oběma (naštěstí!) chybí "grossovsky" povrchní politický sexappeal.
Oba jsou schopni solidní týmové práce a jistě by také kvalitní tým vytvořili a byli schopni integrovat i dnešní protikandidáty.
Chyby obou, neboť nejsou v mých očích zásadní a podstatné, si ponechám pro sebe.
Summa summarum: za současné situace daleko široko nevidím lepší reálnou alternativu a stavím se za ni. Doufám jen, že osobní a skupinové zájmy tentokrát nepřeváží nad zdravým politickým rozumem a tandem Nečas- Bém se záhy ujme otěží ODS. A hlavně - že mu všichni - členové i sympatizanti - budeme pomáhat.
Pokud by ovšem konečným výsledkem měla být konkurenční kandidatura obou, Nečase i Béma, na předsedu ODS a nikoliv postup ruku v ruce, silně hrozí následné "zgrupování" ODS na nečasovce, bémovce, zahradilovce, němcovce, topolánkovce, tlustovce, klausovce, případně langrovce a další, na povýšené a ponížené, na vítěze a poražené - což by nebyl ten nejlepší základ pravice proti stále více sevřenějšímu bloku ČSSD - KSČM. Myslím proto, že je nejvyšší čas, aby si všichni kohouti na dvorku ODS uvědomili, že jsou svému nezanedbatelnému počtu voličů povinováni zachovat ODS kompaktní a proto silnou a podle toho se chovali. Vždyť i vzdání se již ohlášené kandidatury ve prospěch takového silného tandemu by zdaleka nebylo projevem slabosti, spíše síly rozumu.
Slavná anglická spisovatelka detektivek P.D. Jamesová ve své brilantní knize "A certain justice" říká: "Anglický systém práva je podivný systém, ovšem jeho výsledky jsou pozoruhodné, neboť jeho prvotním účelem je chránit nevinné a nikoliv odsuzovat viníky."
Výsledek soudního procesu s bývalým majitelem plzeňské Škodovky Soudkem (a mnohé další) podtrhuje naopak účel českého systému práva á la vládnoucí socialisté: obžalovávat vinné i nevinné, jen ať to vypadá, jak intenzivně se vláda vypořádává s kriminalitou.
Doufám jen, že bude silně příbývat obžalovaných, kteří se po osvobozujícím soudním procesu začnou soudit se státem - odškodné bychom pak samozřejmě neměli platit my, ale politicky horliví vyšetřovatelé a státní zástupci.
Česká republika ústy prezidenta Havla podpořila vojenský zásah v Iráku. Obávám se ovšem, že ani Havel ani nikdo jiný při tom nenárokoval příští podíl na druhých největších zásobách ropy na světě, skrývající se v tomto státu, takže výsledek bude, bohužel, již standardní: my budeme dělat politické a vojenské křoví, aby toto tažení nebylo jen tažením Spojených států, z válečné kořisti ovšem už na nás jaksi nic nezbyde.
Lid internetový je lid podivuhodný: včera ve 22.22hodin vypadal žebříček nejnavštěvovanějších internetových politických stránek následovně: AntiNATO - 3660 sesssions, Informační a dokumentační středisko N ATO - 2528 sessions, Viditelný Macek - 1834 sessions. Na opačném konci pak Jan Ruml - 1 session, Místní sdružení ODS Tišnov - 1 session, Petr Lachnit - 1 session.
Zvláště pořadí na prvních dvou místech je pozoruhodné a jen dokazuje, což ostatně platilo v historii vždy, že konzumenti nového vynálezu, než se masověji rozšíří, jsou vždy nestandardní jedinci - viz první automobilisté či majitelé krystalek.