ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Současné příšerně přehnané vyvádění se zasedáním NATO v Praze mi velmi připomíná mládí, kdy se podobně vyvádělo směrem východním. I inspirovalo mne to k tvorbě první sloky novodobé častušky, stejně připitomnělé, jako byly častušky mého mládí let padesátých, jen s opačným znaménkem.
Prostě: život se opakuje. Vždy v podobě frašky.

Teroristé nenaruší školu ani práci,
neboť naše nebe chrání američtí ptáci.

Také bych doporučoval rozdávat lidem na ulicích lesklé rudozlaté papírové oznáčky, podobné těm z prvních májů let padesátých, na nichž by byly ušlechtilé profily ženy a muže se zraky upřenými do zářné budoucnosti v NATO, s nápisem SADÁME, SADÁME, PRAHU TI NEDÁME. A což teprve nějaké ty alegorické vozy!
Křenkův antikvariát u Prašné brány v Celetné ulici stahuje k Silvestru letošního roku rolety, neboť Ministerstvo vnitra, které je majitelem budovy, potřebuje všechny prostory - včetně parteru! - pro kanceláře kriminalistů. Jsem přesvědčen, že by se našlo kvalitnější řešení: dům na atraktivním turistickém místě prodat, za utržené peníze postavit nové kanceláře na méně lukrativním místě, zato však s možností snažší dopravy a parkování - a budovu v Celetné tak uvolnit aktivitám, mnohem více se hodícím na královskou cestu, například k provozu antikvariátu.
Obávám se však, že konec nic nenapraví a tak budeme mít na konci Celetné naroubován ještě větší kus Bartolomějské než dosud - jako doklad vítězství ouřadu nad zdravým rozumem.
Až vás zastaví policie s tím, že jste jeli příliš rychle, namítněte, že momentálně stojíte a pak opět zvýšenou rychlostí zmizte. Neměli byste být potrestáni, neboť stát v minulých dnech provedl stejnou fintu: zrušil vyhlášku o regulaci nájemného o jejíž neústavnosti má zítra jednat Ústavní soud - a o neplatné vyhlášce se těžko dá jednat - a nahradil ji promptně vyhláškou novou, v podstatě stejnou. Hlídací psi demokracie, zeptejte se za mne Špidly Poctivého, co na takový výsměšný podraz svých lidí říká.
Smlouva o nákupu 24 stíhaček Gripen padla a tak všichni politikové, kteří doteď vehementně tvrdili, že Česku stíhaček netřeba, aniž by dodávali, že těch neamerických, konečně mohou obrátit a stejně vehementně tvrdit, že je opravdu moc a moc potřebujeme.