ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Kdyby vláda opravdu chtěla šetřit peníze, které nám uzmula z kapes, musela by okamžitě vyhodit ze svých řad ministra spravedlnosti Rychetského a na jeho místo dosadit rafana, který by nenechal mezi úředníky ministerstva kámen na kameni. A to proč: ministerstvo připravuje pro několik pražských obvodních soudů a státních zastupitelství stavbu justičního paláce v areálu Na Míčankách.
Původně plánovaná cena stavby se ze 400 milionů vyšplhala na 1.5 miliardy, což vás nepřekvapí, když zjistíte, že jen za projekty zaplatili úředníci 40 milionů a v projektu se počítá s nerez klozetovými mísami za 30.000.- Kč za kus a se svítidly za více než 10.000.- Kč za kus.
Samozřejmě, že v tom nehrály roli provize od dodavatelů, to jen horliví úředníci chtěli pro svoje panstvo to nejlepší, čestně, bábi.
A samozřejmě Rychetského ostatní ministři nevyhodí, neboť co kdyby pak někdo začal šťourat do hospodaření jejich ministerstev?
A zodpovědné osoby? Bývalí ministři spravedlnosti Motejl a Bureš úctyhodně kandidují na prezidenta, Rychetský je stále vicepremiérem a úředníci dále vesele úřadují. A vsaďte se, že pokud to náhodou nějaký obětní beránek odskáče ( tipoval bych to tak na jednu či dvě podřízené osoby), záhy se stane opět úředníkem na nějakém jiném ministerstvu.
Hlídací psi demokracie, což takhle dotáhnout alespoň jeden jediný případ takového šlendriánu do konce?
Vláda nám dále odmítá sdělit podmínky, které dojednala s izraelskou stavební firmou, chystající se stavět dálnici Lipník n.B. - Ostrava - polské hranice, přestože za ni chtěla utratit přes 120 miliard z našich peněz. Také jména lidí, kteří připravili pro stát ( tedy pro nás) tak nevýhodné smlouvy, jsme se nedozvěděli. Má-li ale každá čtyřčlenná rodina investovat do této dálnice téměř padesát tisíc korun, má snad, zatraceně, právo vědět, jestli ty peníze budou vynaloženy co nejlépe. A má také právo vědět jména osob, která s nimi hospodaří a znát veškerá fakta o tomto hospodaření.
Na rozdíl od Václava Klause si nemyslím, že bude pro ODS dobré, když o funkci předsedy bude soutěžit několik kandidátů, uznávám však, že pro Václava Klause to z mnoha důvodů dobré je.
Nechápu také slova Jana Zahradila, který ohlásil svoji kandidaturu a zároveň prohlásil, že tím chce vyprovokovat další kandidáty. Nedovedu si totiž představit kvalitního lídra, kterého je nutno provokovat k tomu, aby se tím lídrem stal.
Osobně také nechápu váhání Pavla Béma - kdyby nejpozději minutu po získání funkce pražského primátora oznámil svoji kandidaturu a okamžitě si též řekl o podporu z regionů, získal by ji téměř beze zbytku. S každým dalším dnem váhání však posiluje pro ODS tu nejméně výhodnou variantu - několik, často nevýrazných a průměrných kandidátů si to rozdá o funkci lídra, ačkoliv žádné lídrovské vlastnosti - sílu, rozhodnost, ochotu jít do rizika, schopnost získat si velkou podporu - neprokázali. Občané by to, bohužel, následeně "ocenili".
V době nechráněných železničních přejezdů prý existovala u jednoho z nich velká tabule s následujícím upozorněním: Řidiči! Po této trati projíždí rychlík, a to bez ohledu na to, stojí-li na kolejích vaše auto či nikoliv.
Myslím, že kdyby podobné upozornění dostali zelení aktivisté, připoutávající se ke kolejím před projíždějícím vlakem s jaderným odpadem, bylo by po problému s průjezdností vlaku. Po problému s jaderným palivem samozřejmě nikoliv, ale ten pranic neřeší ani připoutávání se ke kolejím.
Vzkaz panu Petru Škvorovi a dalším, kteří stále ještě vyznávají kouzlo neelektronické korespondence: M.M., Jiráskova 42, 78901 Zábřeh.