ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Zaslechl jsem včera v Radiožurnálu kousek rozhovoru dua Pokorný - Nováček s místopředsedou lidovců Kasalem, a to zrovna v okamžiku, kdy Kasal pravil, že poslanec Kalousek nevyzýval předsedu Svobodu k rezignaci z důvodu neúspěchu v senátních a komunálních volbách, to rozhodně ne, on jen konstatoval, že v Evropě je to u křesťanských stran obvyklé - a to pak noviny z tohoto prostého konstatování udělaly nepravdivé titulky typu "Kalousek žádá Svobodovo odstoupení".
A já - kaju se - jsem už také málem chtěl namísto spravedlivého označení Kaslových slov - "jde o kvalitní ukázku těch nejjemnějších nuancí vyjadřovacích schopností mateřštiny" - málem vybafnout, že jde jen o "další ukázku lidoveckého čehýhotprrhyjé".
Exprimátor Kasl dnes v Lidovkách prohlásil o jednání s ODS: "My jsme řekli, že nemůžeme hrát roli nějakého přívěšku a dělení 7 ku 4 považujeme za přívěšek. Jestli se jim nezdá poměr 6 ku 5 - s tím, že primátor by byl jejich - tak musím říct, že ODS dává před programovou shodou a politickou orientací přednost korýtkům a zájmům na obsazení jednotlivých křesel."
Tak tomu říkám politická drzost nejvyššího stupně, neboť ODS získala v pražském zastupitelstvu při volbách 30 křesel a Kasl a jeho strana 15. To se dobře počítá, jde o poměr 2:1. Zohlednil-li bych to, že jasný vítěz by měl obsadit místo primátora, pokládám poměr členů rady 7 : 5 za solidní a férovou nabídku. O korýtka jde tedy v tomto případě Kaslovi - ale uznávám, že nejen o ty korýtka, hlavně o revanš - a to je v politice mizerná pohonná hmota.
Mýlí se místopředseda ODS Jan Zahradil, tvrdí-li (viz jeho článek v dnešních Lidovkách), že v ODS politik, srovnatelný s Václavem Klausem neexistuje. Pokud se týká možných příštích volebních výsledků, jistě existuje. Pokud se týká schopnosti organizačně vést politickou stranu, jistě existuje, neboť to Klaus nikdy nedělal. Nový předseda ODS bude určitě jiný, než Václav Klaus. To ovšem pranic neznamená, že nemůže být stejný či lepší. Srovnávat osobnosti netřeba, srovnávat jejich faktické výsledky, to ano.
Velká část z tisíců a tisíců policejních aut v Česku jezdí trvale na letních pneumatikách. Bez komentáře.
Jedné věci nerozumím: zákon umožňuje, aby nebyla do Česka vpuštěna žádná osoba, u které je důvodné podezření, že by mohla spáchat na našem území trestný čin. A policie má k dispozici seznamy rabijátů, kteří se k nám chystají z půlky světa na pražské zasedání NATO.
Proč je k nám vpouštíme, není mi jasno - domů si člověk také nikoho takového nevpustí - a pro ohromnou většinu z nás je tato země stále ještě naším domovem. Nějak jsme se těmi pseudohumanistickými lidskými právy a jejich heroldy nechali až příliš zblbnout a je nejvyšší čas začít se chovat dle zdravého rozumu.
Což ovšem neplatí jen během zasedání NATO. Míjím-li podivné cizince, postávající hodiny a hodiny před pražskými hernami, také nechápu, kterak mohli získat povolení k pobytu u nás více než jednou. A takových příkladů bych mohl uvést víc.
Á conto obdobného problému: rozhodně doporučuji přečíst si rozhovor s českým lékařem Milošem Zvonařem, který je poslancem holandského parlamentu za stranu v květnu zavražděného holandského politika Pima Fortuyna. Rozhovor vyšel ve včerejším Týdnu a je velmi, velmi poučný. Kvintesence jeho názorů na tento problém je v náledujících větách: Byl jsem přínosem pro holandskou společnost a se mnou všech tři sta Čechů, kteří se sem v roce 1968 dostali. Většina uprchlíků dnes přichází za lepším životem. Ale problémy islámu řešit v Evropě nemůžeme. Třeba taková muslimka z Iráku či Iránu, která k nám přijde s pěti dětmi a řekne, že ji tam pronásledovali. To je sice smutné, ale my potíže těchto lidí řešit nemůžeme, to je třeba dělat v jejich vlastní zemi. Teď Holandsko zažívá absolutní paradox. Má velkou míru přistěhovalectví, prakticky největší hustotu obyvatelstva na světě, a na druhé straně je zde nedostatek pracovních sil všeho druhu. Chybějí pošťáci, řidiči, lékaři, zedníci, programátoři....Současně nastal přísun naprosto nevzdělaných lidí, kteří vůbec nic neumějí a ani nic dělat nechtějí.
Docela jsem se pochechtával při následující větě, zaslechnuté dnes ráno v rozhlasu: Prezident Putin přijíždí na jednání s kancléřem Schroederem. Mimo situace kolem Iráku budou též jednat o dodávkách ruského plynu do Německa.
A pak se divme negativnímu stanovisku Německa k americkému plánu války proti Iráku ! Vsjo jásno!
Jen my v maličkém Česku si už více než dvanáct let namlouváme, kterak jsme politicky svobodní.
Kvalita vína na Moravě je letos vynikající, cukernatost o tři až čtyři stupně vyšší než loni a tak se můžeme těšit na přívlastková vína.
A tak jen znovu připomínám slavná slova Omara Chajjáma o tréch důvodů k napití: prvním je dobré jídlo, druhým posezení s přáteli a třetím - jakýkoliv důvod jiný.