PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Včera měli lidovci schůzi svého stranického předsednictva už poněkolikáté v poslanecké sněmovně. Moc by mě zajímalo, zda za využívání poslaneckých prostor platí sněmovně nájem a nebo i tyto lidovecké stranické akce platíme ze svých daní my. Hlídací psi demokracie, určitě to zjistěte.
"Nejsem žádný práskač, ale oznámit to musím", řekl si bývalý velvyslanec ve Spojených státech Žantovský a rozhýbal tak policii, aby se začala zajímat o to, zda při schvalování ( a neschválení) nákupů stíhaček Gripen v senátu nebyl na senátory činěn hrubý politický nátlak, aby nákup schválili ( a někdo pak mohl shrábnout pořádnou provizi, dodávám).
Pro jaké stíhačky z jaké země by zvedl ruku Žantovský, si tipněte. A určitě by tak učinil jen z důvodu, že stroje této značky by byly levnější a lepší.
Haně Marvanové se hrubě nelíbí rozhazovačný státní rozpočet a hlavně pak nedostatek jakéhokoliv náznaku, že to v příštích letech bude lepší. Proto jej neschválí, neboť za takový rozpočet odmítá převzít odpovědnost. Odejde tedy při hlasování ze sálu - a umožní tak tento rozpočet, který se jí nelíbí a nechce za něj být zodpovědná, schválit.
Hanálko, Hanálko, v medicině se něčemu takovému říká schizofrenie, v politice pak vyčuranost.
Zeptej se svých voličů, co na to říkají.
Kdyby byla ministryně zdarvotnictví opravdu kvalitní šéfkou rezortu, která je politicky a možností personálních změn vedení také zodpovědná za chod velkých státních nemocnic, okamžitě by vyrazila ředitele pražské Všeobecné fakultní nemocnice Holcáta, který chce řešit nedostatek finančních prostředků nemocnice tím, že nařídil svým lékařům, aby u každého ošetřeného pacienta vykázali minimálně o deset procent bodů více než dosud ( čti: o deset procent peněz navíc vydojili ze zdravotních pojišťoven za zbytné a zbytečné medicinské výkony).
Člověk by alespoň u odborníka typu ředitele velké nemocnice očekával, že bude vědět, že takové řešení je cesta do pekel a naopak jediným řešením je pomoci prosadit takový systém zdravotnictví, který vnitřními mechanismy srovná zdravotní výdaje s možnostmi české ekonomiky. Obávám se však, že současný systém dojení a žití na dluh některým zdravotníkům docela vyhovuje. Prostě morbus Rath se rozšířil.
Dluhy zdravotních pojišťoven stouply o další tři miliardy na miliard téměř sedmnáct. Zdravotní pojišťovny řeší nedostatek peněz a mizerný cashflow tím, že platí zdravotníkům opožděně a vrší dluhy. Kdy už konečně všem dojde, že je zapotřebí gruntovní reforma zdravotnictví je ovšem ve hvězdách ( viz výše). Se Špidlou v zádech nás ovšem spíše čeká to, že nám ještě více hrábnou do kapes a mohlo se tak dělat ještě více zbytečných výkonů a ošetření.
Moc se mi "líbil" Václav Klaus v rozhovoru v dnešních Lidovkách, kde říká, že mezi kandidáty, kteří ohlašují svoji kandidaturu na předsedu ODS, jsou většinou okrajoví politici ODS. Rád bych mu připomenul, že když jsem ho s dalšími lidmi před léty přesvědčoval, aby kandidoval na předsedu OF a pokusil se pak otočit jeho kormidlo od socialismu s lidskou tváří ke kapitalismu, byl i on okrajový politik OF.
Jiřík Kadet z Prahy připomenul ve svém dopise tisku větu z Haškova Švejka, která má bohužel mnohem širší platnost: "Když si nějakej časopejsek dá do názvu nezávislost, tak je závislej až moc."
A opět: zdaleka nejdůležitější zprávou je zpráva o tom, že Bill Gates představil nový výkonný počítač velikosti poznámkového bloku, ovládaný elektronickým perem. Ovlivní totiž v budoucnu náš život víc, než Marvanová, Žantovský a podobní.
Náhlé a nečekané odstoupení Evžena Tošenovského z kandidatury na předsedu ODS na jedné straně chápu, protože vydržet nevlídnosti, ironizování a "masáže" V. Klause chce velmi silnou náturu ( mám to za léta dokonale vyzkoušeno na sobě) a také jít do tak vysoce odpovědné funkce s vědomím, že se pranic nemohu spolehnout alespoň na mediální loyalitu bývalého předsedy a jeho lidí, je nezáviděníhodné a riskantní.
Evžen Tošenovský ovšem na straně druhé neukázal srdce bojovníka, byť za ním stála a spoléhala na něho většina členů ODS, a to není vlastnost, kterou by silný politický lídr mohl postrádat.
Pro ODS je to v každém případě špatná zpráva a velká škoda a rychlá náprava je jediná: nenechat se "rozmělnit" V. Klausem a jeho (mnou dávno předvídaným) zmnožováním jmen kandidátů ( dnes jmenoval jako dalšího možného kandidáta M. Němcovou) a unisono začít podporovat Pavla Béma.
A přesvědčovat ho, aby kandidoval i v situaci, kdy se socialisté domluví s Kaslem a nestane se tak (zdaleka ne vlastní chybou či chybou vyjednávání) pražským primátorem.
Neboť nic by nebylo horší, než kdyby výsledkem prosincového kongresu byla opětovná volba Václava Klause (pod jiným jménem a tváří)předsedou ODS. Neboť Klausova aktiva by pominula a jeho pasiva zůstala.