STŘEDEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Proč má "Euroatlantická rada partnerství" za partnera běloruského diktátora Lukašenka, to je hlavní otázka, kterou bychom si měli klást a ne, zda mu má Česko udělit či neudělit vstupní vízum, když byl aliancí pozván do Prahy.
Paritní zastoupení v parlamentu bylo dlouholetým hitem jak lidovců, tak unionistů, ovšem jen do té doby, kdy by měl Petr Pithart opustit místo šéfa senátu a uvolnit tak místo kandidátovi po volbách v senátu nejsilnější ODS. Zásadovost ovšem nepatří k politické výbavě ani lidovců, ani unionistů.
Myslím, že pro ODS nastal ten pravý čas začít vyjednávat s unionisty (mezi ně samozřejmě nepočítám Ivana Pilipa, dříve z Křesťanské demokratické strany, nyní od lidovců) o jejich znovusjednocení s ODS. S jistou dávkou velkorysosti by to jistě bylo možné - a hlavně zatraceně potřebné.
Navrhuji vládním politikům elegantní vysvětlení faktu, proč nejvlivnější mezinárodní ratingová agentura snížila Česku rating (na úroveň Botswany, Islandu a Maďarska), což není přívětivá zpráva pro zahraniční investory. Koruna však reagovala poklesem kursu a tak je možno tvrdit, že je to výsledek geniálního záměru vlády, kterak ulehčit exportérům, zabránit krachu jejich podniků a nezvýšit nezaměstnanost. Blbců, kteří by jí to uvěřili, je mezi občany dost a dost.
Kancléř Schroeder ( ale i ostatní němečtí politikové) by rádi viděli za rozšířením Evropské unie o deset nových zemí hlavně rozšíření ekonomické a politické moci Německa, které by tak pod hlavičkou EU nevybuzovalo při tomto Drang nach Osten tolik nepříjemných historických reminiscencí.
Při pohledu na podbradek ministryně zdravotnictví mne napadlo, kterak tradičně nedůsledná je česká politika. Vždyť ministerstvo zdravotnictví a bojovně naladěná ministryně by se měly vydat též na křižácké tažení proti bůčku, sladkostem a vůbec přežírání, nejen proti alkoholu. Zdravotní rizika jsou totiž zcela srovnatelná a nic nepomáhá v osvětě lépe než osobní příklad.
Prevence je ovšem důležitá nejen při potírání alkoholismu a nezdravého způsobu života vůbec, ale i v hospodaření sektoru zdravotnictví.
Zdravotní pojišťovny totiž hospodařily v prvním letošním pololetí se schodkem 533 milionů korun a "vnitřní" dluh té největší, Všeobecné zdravotní pojišťovny, již dosahuje 2.5 miliardy korun. Řešení samozřejmě spočívá v prevenci - v tomto případě v takové reformě zdravotnictví, která by takové hospodaření vůbec neumožňovala.
Zajímá-li vás jak na to, nalistujte si její návrh na těchto stránkách.
Jan Kasl potvrdil, že tajně jednal s premiérem Špidlou o sestavení menšinové magistrátní rady v Praze, rady zcela bez zřejmého vítěze voleb, ODS. Vladimír Iljič Špidla neměl v sobě ani tolik charakteru, aby to přiznal a tvrdil, že se sice s Kaslem sešel, ale o volbách a těchto věcech s ním nemluvil. Dvakrát fuj!