PÁTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Evropské telekomunikační společnosti se šmahem zadlužily, neboť utratily příšerné peníze na aukcích licencí k provozu třetí generace mobilních telefonů. To je fakt a někdo za toto špatné rozhodnutí, vycházející z pramizerného odhadu poptávky po těchto službách, může: manažeři a akcionáři těchto společností, kteří je do funkcí zvolili a neuhlídali.
Nenormální je, že francouzský prezident Jacques Chirac volá po " evropském plánu" jejich záchrany a mává při tom vždy zabírajícím strašákem krachů a ztráty pracovních míst, takže namísto dobře placených mizerných manažerů to odskáčí nevinní občané, kteří jejich chyby zacálují ze svých daní.
Jinak řečeno: má -li někdo u banky dluh za pár tisíc a neplatí, má problém. Má -li někdo u banky dluh pár set milionů a neplatí, má problém banka. Ještě jinak řečeno: zabijete-li člověka, jste vrah a půjdete sedět. Zabijete-li tisíce lidí a hodláte konečně přestat, budete slavní a dostanete Nobelovu cenu míru. Pro příklady netřeba v obou příkladech chodit daleko. Uff.
Z patnácti zemí Evropské unie má dvoukomorový parlament zemí devět a nutno říct, že jde většinou o ty, které vznikly spojením více historických zemí a oblastí a kde tedy druhá komora parlamentu zajišťovala a zajišťuje paritní zastoupení zemí menších. Což není, pomineme-li již dávno integrovanou Moravu, případ Česka a tak v rámci konečně vážně začínající debaty o roli senátu jsem rozhodně pro jeho zrušení bez náhrady a ne pro jeho módní proměnu v komoru zemí - v tomto případě uměle vytvořených krajů. Neboť čím méně trafik pro politiky, tím větší konkurence a tím lepší výsledky. Že to funguje v podnikání ví každý, v politice jako by to, bohužel, neplatilo.
Dvě největší německé banky, Deutsche Bank a HVB Group jsou ve velké ztrátě. V Německu je holt už dost dlouho recese a tak úvěry, které byly před časem bezproblémové se najednou ve větší míře nesplácejí. A to němečtí podnikatelé nezačínali po padesáti letech bez podnikání na zelené louce.
U nás se ovšem veškeré ztráty zkrachovalých bank z důvodů politických nazývají tunelováním, ačkoliv většina ztrát, zrovna tak jako v Německu, vznikla na základě vadných a hlavně postupem času zešpatnělých úvěrů.
Ale férovost v politice hledat nemožno a tak bude většina lidí nadále přesvědčena, neboť ohlušena pokřikem demagogů, že české banky byly totálně vytunelovány.
Ministr Dostál si vzpomenul na "ostudný" odchod předsedy sněmovny Uhdeho "do civilu" a tak hodlá navrhnout speciální důchod pro expremiéry a expředsedy obou komor parlamentu. Na odchodu Uhdeho ovšem nevidím nic ostudného: jeho zvolená a dobře placená funkce skončila, opustil služební kanceláře a byt a vrátil se zpět do svého bydliště, do Brna. Pokud byl zodpovědný, jistě si platil důchodové připojištění, leccos si našetřil a tak rozhodně neživoří.
Pavle, proboha, kde se v tobě bere ten mocnářský šmrnc? A nebo je to jen pokus o pomoc kamarádovi z cizích peněz?
Ať mně nikdo netvrdí, že problém komunistické minulosti a kolaborace s bolševikem není v tomto státě vyřešen! Vždyť v Praze 5 kandiduje za sociální demokracii v komunálních volbách Jan Slezák, dřívější velitel pohotovostního pluku VB, který zasahoval na Národní třídě proti demonstrantům. A Václavák se nezaplnil intelektuály jako v případě "televizní krize", velcí mužové pera mlčí a i ostatním je to jedno. Prostě: nima problema.
Na to, aby kandidát ODS na funkci pražského primátora a případný kandidát na funkci předsedy ODS mohl působit v Kotli coby silná politická osobnost je příliš slušným člověkem, neboť v tomto pořadu lze obstát jen s tvrdým uplatněním přísloví "Na hrubý pytel hrubá záplata" a ta záplata musí navíc být stejně primitivně utkána jako otázky a výkřiky moderátorky a diváků. V jiném pořadu by to bylo jinak.
Také se mi v tomto pořadu moc líbilo, kterak o "zbožštění" Václava Klause nejvíce mluví ti, kteří by ho nejraději ukřižovali.
Znovu a znovu s potěšením naslouchám výkonu paní Klusákové v Radiožurnálu a znovu a znovu obdivuji její čirou strannost ( opak nestrannosti ). To už není obyčejná práce, to je umění, byť pokleslé. Smekám.