ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Vláda založí výbor pro veřejné blaho s názvem Zdraví 21, který bude mít za úkol snížit českou spotřebu alkoholu z dnešních deseti litrů čistého alkoholu na osobu a rok na litrům šest. Proč ne na sedm nebo pět jsme se nedozvěděli.
V návrhu různých opatření ke snížení alkoholu mi pak chybí to nejpodstatnější - jak vláda způsobí, aby si lidé při pohledu na její vládnutí nemuseli říkat "hanba být střízlivý".
Vláda včera také schválila rozpočtový výhled na roky 2004 a 2005 - jde pochopitelně o schodky a to nemalé -107 milard v roce 2004 a 102 miliard v roce následujícím. Ta čísla ani nečtěte, neřkuli abyste si je zapamatovali. Podíváte-li se totiž na formou zákona schválený rozpočet loňského roku a faktický výsledek ( a letos to nebude jiné), zjistíte, že jde o zcela nic neříkající hausnumera, nemající s realitou nic společného, jejichž účel je jeden jediný - uchlácholit Marvanovou natolik, aby schválila letošní rozpočet. Berme je tedy jako Marvanové číslo ( podle vzoru Ludolf).
Nic více necharakterizuje Petra Pitharta více než jeho věty k zemědělcům, protestujícím před budovou Senátu proti podmínkám vstupu Česka do Evropské unie. "Víte dobře, že se o vaše problémy nezajímám od včerejška" a "Tato demonstrace je nejen legitimní, ale i oprávněná co do požadavků" zněly ty věty.
To podstatné, že konečným efektem jeho snažení bude stejná nula jako byla ta při jeho chápavém "řešení" rozdělení státu, zemědělcům sice neřekl, pískot zemědělců však naznačil, že to vědí i bez toho.