ÚTERNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Nemůže snad existovat názornější symbol rozhazovačnosti státních institucí, než nová plazmová obrazovka za 315.000.- korun v jídelně senátu, na kterou se promítá nabízený jídelníček.
Kdybych byl autokratem, úředníky, kteří o tomto nákupu rozhodli, bych nechal veřejně popravit, senát pak beze zbytku zrušit.
Miniscénka k "úspornému" státnímu rozpočtu.
"Tak, mamino, musíme konečně začít šetřit!"
"Taťko, už jsem začala. Nájem zaplatím až za dva měsíce a hned máme pár tisíc našetřeno."
Postupující bolševizace státu je mnohdy velmi nenápadná, o to však nebezpečnější. Ministerstvo zdravotnictví trvá například na tom, aby v zákonu o podmínkách k výkonu některých zdravotnických povolání byla uzákoněna povinnost rodit pouze v porodnicích, tedy zakázáno rodit doma.
Takto přímo to sice zákon přece jen nařídit nemůže, to už by příliš připomínalo nevolnictví, nařizuje však to stejné šalamounskou oklikou: porodní asistentky nebudou smět vést porod nikde jinde než v lůžkovém zařízení.
Doufám jen, že buď Parlament nebo Ústavní soud budou mít nakonec více rozumu než příslušní ministerští úředníci.
Kamerunský šaman vylákal z několika "podnikatelů" téměř pět milionů korun s tím, že jim je pomocí černé magie, sestávající z černých papírků, kamenů a zvláštní tekutiny, rozmnoží.
Byl odsouzen do vězení, "podnikatelé" do blázince kupodivu ne.
Myslím, že při přímé volbě prezidenta by měl velké šance Jaroslav Bureš. V dnešním rozhovoru v Lidovkách říká, že sice svůj vstup do KSČ považuje za chybu, že však jeho tehdejším postojem bylo rozhodovat v souladu se zákony.
Že to bylo v souladu s tehdejšími bolševickými zákony mu pranic nevadí - tím nutně musí být sympatický milionům lidí, kteří také za bolševika "jen dělali kariéru" oplátkou za vlastnictví rudé knížky a nikomu přímo neubližovali, "jen" tvořili pěšáky režimu.
S pochechtáváním jsem se včera v televizi díval na rozespalé ministry, vysedávající o půl šesté ráno před úřadem vlády, kam je svolal nestandardní (vhodnější adjektivum si dosaďte sami) Špidla, ze služebních automobilů.
A také jsem se divil, že všichni ministři, včetně těch ze silových ministerstev, jsou takoví poseroutkové, že si to nechají líbit.
Ačkoliv, podíváte-li se do historie, takových Špidlů už bylo a také je jejich nohsledi následovali ve všech jejich úchylkách.
V Brně vlak srazil sprejera, který pomalovával zdi tunelu. To není špatný návod k řešení tohoto problému.