ČTVRTEČNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Namísto, aby byl ministr obrany za postupné mapování a nápravu chronického šlendriánu na chronicky lidoveckém ministerstvu chválen, je mu za užití jediných profesionálů, které má k dispozici - elitní jednotky - při zjištění mizerné ochrany muničních skladů, spíláno.
A to zvláště poslanci. Zřejmě měl požádat o ustanovení vyšetřovací parlamentní komise.
Jsou věci, které odmítám chápat. Ministr práce a sociálních věcí navrhne vládě zvýšení důchodů ve výši, kterou vláda neschválí. Cožpak by nebylo logické, aby během přípravy jakéhokoliv návrhu pro vládu nejprve ministr zjistil meze průchodnosti vládou a parlamentem a pak se teprve pustil do práce? Vždyť takto se chová úplně stejně jako by se choval například stolář, který by nejprve vyrobil skříň a teprve pak by se začal zajímat, jestli vleze dveřmi do určené místnosti. Jak říkám, některé věci odmítám chápat. Ale možná je vysvětlení zcela prosté: Škromach věděl, že návrh vládou neprojde, ale zahrál jen variaci na téma hodný policajt, zlý policajt: hodný ministr Škromach chtěl důchodcům hodně přilepšit, ale zlá vláda mu v tom zabránila.
Včera se mihnul v televizním šotu vchod do brněnského sídla vládního Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a vedle něj visící žulová leštěná tabule s bronzovými písmeny názvu úřadu. Pěkně drahá cedule. Přitom na kvalitě práce úřadu se drahá cedule ničím nepodílí. Jen dokazuje, jak hospodaří stát s našimi penězi. Bohužel to mizerné, rozhazovačné hospodaření není většinou tak nápadné. Takovou "drobnost" jako je vybavení úřadů, by stálo za to natáčet a denně ukazovat v televizních zprávách - ať mají lidi přehled o kvalitě hospodaření svých představitelů.
Úřad pro ochranu osobních údajů se prý má stěhovat z Prahy do Brna, Úřad sám, ani brněnský magistrát o tom však nic nevědí, ačkoliv vláda tak již rozhodla. Údajně proto, aby měl kde sedět nový ministr nového ministerstva Mlynář. Další ukázka plýtvavého hospodaření, na kterou by si měli hlídací psi demokracie pořádně a od začátku posvítit.
Zvláštní udavačka a svědkyně v kauze Srba Tomšovicová, která, ač dle vlastního tvrzení se Srbou vybírala miliony úplatků, z úplatkářství obviněna není, prý také byla agentkou, a to s krycím jménem UNDA. Elmi ajímavé.
Život tropí hlouposti. A tak včera se včera před vysíláním Komisaře Rexe na Primě objevilo logo sponzora, společnosti Group 4, s dnes ironicky znějícím sloganem "Bezpečnost má své řešení".
Odborníci i laici si stěžují na rostoucí nekázeň a agresivitu řidičů a z ní plynoucí zvyšující se počet mrtvých a raněných na našich silnicích, o hmotných škodách a tekoucích nervech nemluvě.
Odborníci k tomu dodávají, že nejlepší metodou snížení havárií je dobudování kvalitní dálniční sítě - počet mrtvých a raněných by klesl až o polovinu.
Coby laik dodávám další účinné metody: začít konečně vážit náklaďáky a nepouštět na silnice přetížené, vlekoucí se obludy a dále důsledně provádět technické kontroly, které by vyřadily všechny ty páchnoucí, třesoucí se, mizerně brzdící a jinak nebezpečné vraky, kterými naše silnice tak oplývají. Silnice by pak přívětivě prořídly a vedlejším účinkem by bylo značné zmenšení dnešní agresivity řidičů, nucených jezdit na mizerně udržovaných a přecpaných středověkých formanských silnicích.