PONDĚLNÍ GLOSY

Miroslava Macka:
Z Britanie deportovaní Romové říkají, že tam utíkají za prací. Netřeba tak daleko. Na dveřích samoobsluhy v Praze na Větrníku jsem viděl vývěsku, že přijmou prodavačku za osm až deset tisíc měsíčně, v závislosti na obratu.
Pevně věřím, že kdokoliv s přiměřeným vzděláním, slušnou mluvou, slušným chováním a slušným zjevem (což pokládám u prodavačky za základní předpoklady) má možnost toto zaměstnání získat. A takových vývěsek je.
Kancléři Schroederovi prý znovu pomohly do kancléřského křesla povodně. Trochu jistě ano.
Jiní říkají, že jeho osobnost. Trochu určitě také. Přízeň medií. Jistě. Ale co nejdůležitější - po koalici socialistů a zelených je prostě v Německu společenská poptávka. A to zvláště v bývalé NDR, kde je sen o socialismu s lidskou tváří ( čti: socialisticky pracovat, kapitalisticky žít) živý neméně než u nás. Sečteno, podtrženo: kancléři pomohli hlavně enderáci.
Jsem moc rád, že severomoravský hejtman Tošenovský se konečně rozhodl říci nahlas to, co v něm již dlouho zrálo -že se v prosinci bude ucházet o funkci předsedy ODS. Myslím si, že by byl dobrým předsedou. Myslím si, že by opět přitáhl k urnám i do ODS nové lidi. Myslím si, že by měl velkou šanci být příštím vítězem voleb a premiérem.
Obávám se však toho, aby Václav Klaus nespustil na místo toho nejrozumějšího, co by mohl udělat, totiž oznámit, že kandidovat nebude a podpoří kvalitního a silného nástupce, Evžena Tošenovského, aby prostě aktivně nespustil tradiční scénář - zmnožení kandidátů na předsedu a tím regionální parcelaci voličských hlasů, z čehož by při zákulisních čachrech mnohakolové volby mohl nakonec těžit sám. Byl by to smutný podzim patriarchy.
Doufám jen, že nakonec přece jen zvítězí u Václava Klause loyalita k ODS nad loyalitou k vlastnímu egu. Doufám také, že tentokrát by účastníci kongresu ODS takový Klausův scénář odmítli sehrát.
Vicepremiér Rychetský připomenul mi Billa Clintona. Rychetský totiž prohlásil,že poslanecké hlasy pro prosazení sociálních zákonů budou hledat u komunistů, nebude to však znamenat, že by s nimi vládli, neboť to jim zakazuje bohumínský sjezd. Bill Clinton také kouřil v mládí marihuanu, ale nešlukoval a také si užíval s Lewinskou, ale pomocí doutníku.A tak zbývá jen otazník, proč Božena Němcová nazvala svoji pohádku Chytrá horákyně a ne Vyčuraná horákyně.
Neznala holt ani Clintona,ani Rychetského.